Kultura i sztuka po 1989 roku

08.04.2017

Piotr Zubek zwycięzcą w Konkursie Dobrej Piosenki

Piotr Zubek zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Dobrej Piosenki, który odbywał się w ramach częstochowskiego Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Festiwal - upamiętniający jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady - zorganizowano już po raz 10.

Uczestnicy konkursu wykonywali po dwie piosenki - mogły to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu – Andrzeja Zauchę.

Jak poinformował, organizujący festiwal Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", do przesłuchań konkursowych zakwalifikowano 19 osób. Jedna osoba zrezygnowała z udziału w konkursie. Jury w składzie: Janusz Szrom (przewodniczący), Krystyna Maciejewska i Ryszard Strojec pierwszą nagrodę - prezydenta Częstochowy - przyznało Zubkowi. Otrzymał on 4 tys. zł. Drugie miejsce (3 tys. zł) wywalczyła Sandra Jakubowiak, a trzecie Filip Rychcik (2 tys. zł).

Wyróżnienia przyznano: Natalii Pabiś, Amelii Cierpiał, Karolinie Stankiewicz, Sebastianowi Dudzikowi i Magdalenie Antczak.

Wręczenie nagród i sobotni koncert laureatów oraz recital Małgorzaty Nakoniecznej były ostatnimi wydarzeniami festiwalu, który trwał od środy.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się wernisażem wystawy zbiorowej pt. "Kocie tajemnice" Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Artyści malowali koty – ulubione zwierzęta Kaliny Jędrusik, a także samą aktorkę. W czwartek i piątek w budynkach dwóch szkół, do których kiedyś uczęszczała Jędrusik, odsłonięto upamiętniające ją tablice.

W piątek odbył się natomiast koncert dedykowany pamięci Andrzeja Zauchy, w wykonaniu Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Tytuł koncertu brzmiał jak jeden z największych przebojów Zauchy - "C’est la Vie".

Kalina Jędrusik - słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.

Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)

kon/ lun/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL