Setki tytułów, lektury szkolne, książki naukowe, beletrystyka, poezja i słynne serie od poniedziałku znajdą się w internetowym antykwariacie uruchomionym przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Pomysł utworzenia antykwariatu narodził się w listopadzie 2015 r., kiedy PIW zorganizował pierwszy po wielu latach kiermasz na ul. Foksal, na którym wystawiono książki z magazynu wydawnictwa.
"Były to wspaniałe tytuły, wśród autorów znaleźli się klasycy polscy, zagraniczni i słynne serie. Kiermasz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Pojawiły się jednak zastrzeżenia, że kiermasz odbywa się tylko w Warszawie i lubiane pozycje piwowskie nie są dostępne dla czytelników z całego kraju. Stąd nasza idea - udostępnienia listy tytułów w internecie" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Jędrek Biegański z działu promocji PIW.
W poniedziałek o godz. 15. na stronie www.piw.pl/antykwariat znajdzie się wiele wspaniałych pozycji - zapewnił Biegański. Jak zauważył będą to takie rarytasy jak "Biblioteka Myśli Współczesnej" - słynna seria wydawnicza +-; znakomita, w twardych oprawach kolekcja literatury polskiej XX wieku, publikowana w latach 1994- 1996, a w niej tacy autorzy, jak Białoszewski, Wojaczek, Jastrun; dzieła zebrane Conrada z 1973/74 r.; utwory Witkacego, m.in. "Nienasycenie", "Pożegnanie jesieni", "W małym dworku".
Wśród poszukiwanych przez czytelników tytułów znajdzie się też wybór poezji Leopolda Staffa pt." Kto jest ten dziwny nieznajomy" dokonany przez Tadeusza Różewicza.
Ponadto w internetowym antykwariacie-sklepie PIW znajdą się książki takich autorów jak Jan Lechoń, Tadeusz Różewicz, Julian Przyboś, Emil Zegadłowicz, Władysław Broniewski, Zygmunt Krasiński, Jan Kochanowski, Aleksander Fredro, Cyprian Norwid, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, William Szekspir, William Faulkner, James Joyce, Henryk Ibsen, Fiodor Dostojewski, Umberto Eco, Susan Sontag, Bohumil Hrabal, Ernest Hemingway i wielu innych.
W kolejnym tygodniu lista bestsellerów w antykwariacie internetowym PIW - jak zapewnia dział promocji wydawnictwa - zostanie uzupełniona.
Otwarcie pierwszego w historii internetowego antykwariatu PIW-u jest elementem obchodów jubileuszu wydawnictwa.
"70 lat temu powstał PIW. 1 stycznia 2016 roku rozpoczął się jubileuszowy rok Państwowego Instytutu Wydawniczego. W ciągu siedmiu dekad wydaliśmy dla państwa kilkanaście tysięcy tytułów, przede wszystkim z dziedziny literatury pięknej, eseistyki i historii - powiedziała PAP Wioleta Prządak, prezes Państwowego Instytutuy Wydawniczego. - Na naszych książkach wychowały się już co najmniej trzy pokolenia" - podkreśliła.
PIW to jedno z najstarszych i najbardziej znanych wydawnictw w Polsce. W czasie 70 lat funkcjonowania wydawnictwa ukazało się ponad 8 tys. książek z logo PIW. Niektóre z nich doczekały się nawet dwudziestu wydań.
Logo PIW jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek, także za granicą. Wydawnictwo opublikowało kilkanaście tysięcy tytułów, przede wszystkim z dziedziny literatury pięknej, eseistyki, historii i historii kultury. Jest cenione za wieloletnie serie: Rodowody Cywilizacji, Biografie Sławnych Ludzi, Biblioteka Myśli Współczesnej. PIW jest wyłącznym wydawcą dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Od 16 lutego 2012 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znajdował się się w stanie likwidacji. 15 października 2015 roku minister skarbu państwa uchylił zarządzenie o likwidacji. 1 grudnia 2015 roku PIW został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W ramach roku jubileuszowego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował też m.in.: konkursy dla czytelników - 70 książek na 70-lecie; akcję "Uwolnij magazyn!", w ramach, której odbędzie się kiermasz książek PIW-u (w sprzedaży prawie 3 tys. tytułów) - od 3 do 11 marca 2016; wznowienie tytułów w słynnych seriach: Rodowody Cywilizacji, Biografie Sławnych Ludzi, Biblioteka Myśli Współczesnej; szereg nowości wydawniczych; przypomnienie historii PIW-u i słynnej kawiarni przy Foksal 17. (PAP)
abe/ agz/