Piwnica Świętego Norberta, krakowska grupa artystyczna prezentująca koncerty muzyczno-poetyckie, obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w środę na dziedzińcu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrzmi koncert jubileuszowy.
Jak poinformował PAP Stefan Błaszczyński, założyciel i dyrektor Piwnicy, wieczór jubileuszowy pod hasłem „Symfonia XXV wiosny” nawiązuje do polskich tradycji obchodzenia Nocy Świętojańskiej z muzyką, pieśniami i poezją. „Zaprezentowane zostaną utwory charakterystyczne dla kultur małych ojczyzn, a także piwniczne przeboje” - zapowiedział.
„To wspólne świętowanie, wspominanie i snucie marzeń o przyszłości jest czymś, co artyści Piwnicy Św. Norberta chcieliby podarować swojej stałej wiernej widowni oraz widzom, którzy przyjdą na koncert po raz pierwszy” - dodał Błaszczyński.
Środowy koncert – zaznaczył dyrektor – będzie też podziękowaniem wiernej publiczności za okazywane zainteresowanie i sympatię oraz zaproszeniem do następnych wspólnych wypraw w krainę muzyki i poezji.
W koncercie według scenariusza i wyreżyserowanym przez Andrzeja Roga i Stefana Błaszczyńskiego wystąpią artyści, którzy przez 25 lat uczestniczyli w tym artystycznym przedsięwzięciu, m.in. Maria Lamers, Hanka Rybka, Łada Marija Gorpienko, Debora Ranieri, Beata Malczewska, Jorgos Skolias, Przemysław Branny, Adam Niedzielin, Paweł Trebunia-Tutka.
Piwnica Św. Norberta swój pierwszy koncert dała 25 stycznia 1992 r. w podziemiach krakowskiego kościoła św. Norberta przy ul. Wiślnej. Inicjatorem przedsięwzięcia był Stefan Błaszczyński i jego przyjaciele: księża Zbigniew Czuchra i Andrzej Foryś. Pierwszy okres działalności artystycznej Piwnicy wypełniały występy zespołów kameralnych i jazzowych oraz recitale śpiewających poetów. Po dwóch latach styl koncertów zmienił się, wykształcił się nurt muzyki medytacyjnej pod hasłem "Muzyka w przestrzeni słowa".
Muzyczno-poetyckie koncerty pod hasłem "Muzyka w przestrzeni słowa" odbywają się we wtorki. Każdy ma własny scenariusz i dramaturgię, jest spektaklem złożonym z muzyki, poezji i pieśni. Muzyce towarzyszą teksty m.in. Mickiewicza, Leśmiana, Eliota, ale także Białoszewskiego czy Witkacego. Są również wiersze i pieśni stworzone przez piwnicznych kompozytorów i poetów.
Jak podkreśla Stefan Błaszczyński, Piwnica Św. Norberta jest z założenia przedsięwzięciem niekomercyjnym. Nie ma tam biletów wstępu, a skromne datki od widzów na ogół nie wystarczają na amortyzację sprzętu.
Zespół do kwietnia 2000 r. działał przy kościele św. Norberta. Potem przeniósł się do pomieszczeń udostępnionych przez klasztor oo. Karmelitów na Piasku, skąd po trzech latach powrócił na ul. Wiślną - tym razem do Piwnicy "Wiślna 12", znajdującej się w podziemiach Kurii Metropolitalnej. Zespół ma na swoim koncie także występy zagraniczne m.in. we Lwowie, Frankfurcie nad Menem, Budapeszcie, Pecsu, Norymberdze i Rzymie.
Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem artystycznym. (PAP)
rgr/ pat/