W centrum Suwałk (Podlaskie) na placu Marii Konopnickiej można oglądać wystawę o życiu i twórczości urodzonego w tym mieście Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Powstała ona w ramach obchodów roku poświęconego malarzowi.
Rok 2024 ustanowiła rokiem artysty Radę miasta Suwałk. W tym roku mija 175. rocznica urodzin artysty.
Wystawa składa się z dwóch instalacji. Widnieją na nich reprodukcje 26 obrazów, kilkanaście zdjęć archiwalnych, biogram i 3 opinie o twórczości artysty.
„W wystawie jest zawarta wiedza o życiu i twórczości malarza. To jest taki Alfred Wierusz-Kowalski w pigułce” – powiedziała PAP kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach Eliza Ptaszyńska.
Dodała, że chodzi o popularyzację twórcy. „Plac Marii Konopnickiej to dobre miejsce dla takich instalacji. Ludzie tam spacerują, przechodzą, mijają samochody. To jest takie wyjście do ludzi ze sztuką” – podkreśliła Ptaszyńska.
Wystawę można będzie oglądać do jesieni. Potem trafi do innych miast.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, miasto Suwałki i niedawno powstała Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego w ramach obchodów roku artysty zaplanowały inne wydarzenia na ten rok.
W sierpniu zostanie zorganizowane miejskie święto ulicy poświęconej temu wybitnemu malarzowi. W październiku odbędzie się drugi Światowy Zjazd Rodziny Wieruszów-Kowalskich. Pierwszy był w 2019 r. Wówczas do Suwałk przyjechało z kraju i z zagranicy około 50 potomków rodu Wieruszów.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium.
Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Ma największą ich kolekcję na świecie. W 2013 r., po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa artysty. Mieści się ona w trzech salach. Można obejrzeć ponad 50 obrazów.
W zbiorach suwalskiego muzeum są obrazy, pamiątki, dokumenty rodzinne i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej artyście. Wiele eksponatów jest w muzealnych magazynach. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ joz/