Wystawę "W regionalnym kadrze" prezentującą plenery filmowe Ziemi Łódzkiej przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna (WBP) w Łodzi. Można ją oglądać w internecie i składają się na nią kadry z popularnych filmów i seriali ze wskazaniem miejsca ich kręcenia.
Jak podkreśliła Aleksandra Sołtysiak z WBP w Łodzi, miejscowości Ziemi Łódzkiej były i nadal są atrakcyjne dla świata filmu. To jeden z najbogatszych filmowo województw, a jego stolicę określa się mianem "Hollyłódź".
"Na terenie całego województwa, na przestrzeni dziesięcioleci, zrealizowano wiele filmów i seriali. W niektórych miejscowościach filmowcy pojawili się tylko raz, inne są widoczne w kilkudziesięciu czy nawet kilkuset obrazach. Najpopularniejsze lokacje do filmu, oprócz Łodzi, to Piotrków Trybunalski, Nieborów i Zgierz. Chętnie filmowane są również Bogusławice, Inowłódz, Tomaszów Mazowiecki, Klęk, Pabianice i Walewice" – wyjaśniła.
Dodała, że miejscowości Łódzkiego w filmach były już między innymi Warszawą, Lublinem, Krakowem, Ziemiami Odzyskanymi, magicznym ogrodem Bianki, a nawet hiszpańską twierdzą Brunete oraz Somosierrą.
Wiele z uchwyconych w kadrach filmowych miejsc w Łódzkiem można zobaczyć na wystawie online "W regionalnym kadrze" przygotowanej przez Dział Zbiorów Regionalnych łódzkiej placówki. Prezentacja została podzielona na krótkie rozdziały wg gatunków filmowych.
To m.in. "Intrygi, zbrodnie i tajemnice. Filmy sensacyjne i kryminalne", wśród których dowiedzieć się, gdzie realizowano sceny z filmu "Psy", czy seriali "07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie". Kolejne rozdziały to "Miłość ci wszystko wybaczy...? Filmy o miłości spełnionej i nie" z regionalnymi plenerami z seriali "Wielka miłość Balzaka", "Jan Serce", a także archiwalnym planem realizacji filmu "Kronika wypadków miłosnych" z dedykacją Andrzeja Wajdy; "Zapamiętane ze szkoły. Klasyka filmowa" przypominająca miejsca realizacji "Ziemi Obiecanej", "Pana Tadeusza", "Chłopów", "Syzyfowych prac"; "Żołnierze i cywile. Druga wojna światowa w filmie", "W kostiumie poprzez wieki. Filmy historyczne", "Śmiechu co niemiara. Filmy komediowe", "Historia jednego człowieka. Filmy biograficzne", "Dozwolone do lat 18. Filmy dla młodych widzów" oraz "Pawlikowski nie zwalnia tempa".
Twórcy prezentacji mają nadzieję, że zachęci ona do zwiedzenia województwa łódzkiego szlakiem filmowym. Można ją oglądać pod adresem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2024-regionalne-kadry/wystawa.php
"Wystawa w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje tematu. Jest tylko inspiracją do dalszego zgłębiania tej dziedziny. Zapraszamy zatem do oglądania, a potem do lektury licznych publikacji ze zbiorów biblioteki, które bardziej szczegółowo zilustrują dziedzictwo filmowe województwa łódzkiego. Do wystawy załączona została bibliografia zawierająca publikacje dostępne w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi" – dodała Sołtysiak. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ lm/