Działające w Płocku na rzecz osób niewidomych Stowarzyszenia De Facto zamierza poprzez szkolenia, w tym z audiodeskrypcji, wypracować formułę, w której tamtejsze placówki kultury, w tym muzea, będą bardziej dostępne dla niewidzących.
Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Specjalistyczne szkolenia zostały przygotowane dla wolontariuszy i pracowników instytucji kultury. Kulminacją ma być płocka „Gorączka Muzealnej Nocy” zorganizowana z myślą o osobach niewidomych na przełomie września i października wspólnie z Płocką Galerią Sztuki - poinformowała w poniedziałek PAP prezes De Facto Renata Nych.
„Jesteśmy po wspaniałej +Nocy Muzeów+ w całej Polsce. Nie wszyscy jednak mogli w pełni uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Jest taka grupa, jak osoby niewidome, dla których udział w takich imprezach powinien być specjalnie przygotowany. Na razie nie jest więc to święto kultury i sztuki dla wszystkich. Pomyśleliśmy, że czas to zmienić, organizując specjalną muzealną dla osób niewidomych” – powiedziała PAP Nych.
„Gorączka Muzealnej Nocy” z myślą o potrzebach osób niewidzących ma odbyć się w Płocku z 31 września na 1 października przy partnerskiej współpracy Płockiej Galerii Sztuki w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który Stowarzyszenie De Facto zorganizuje już po raz szósty. Projekt, którego częścią są specjalistyczne szkolenia, ubiega się o wsparcie finansowe samorządu Mazowsza - w pierwszej jego edycji uczestniczyć będzie 40 niewidomych mieszkańców tego regionu.
„By muzealna noc dla osób niewidomych mogła się odbyć, potrzebne są najpierw dwa działania. Chcemy przeszkolić wolontariuszy, którzy byliby przewodnikami pomagającymi dotrzeć osobom niewidzącym do placówek kultury. Brak możliwości swobodnego dotarcia do tych instytucji, to główna bariera zarówno w przypadku niewidomych mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych. Planujemy także obszerne szkolenie dla pracowników instytucji kultury z audiodeskrypcji oraz sposobów przygotowania tych placówek dla osób niewidomych. Chcemy pokazać jak opisywać eksponaty, jakie umiejętności trzeba posiąść i o czym trzeba szczególnie pamiętać by osoby niewidome te eksponaty naprawdę poznały” – podkreśliła Nych.
Po szkoleniach, z których pierwsze mają odbyć się w czerwcu, rozpoczną się szczegółowe przygotowania do „Gorączki Muzealnej Nocy” z udziałem płockich instytucji kultury. „To ma być ekscytująca muzealna noc ze zwiedzaniem, poznawaniem dzieł sztuki, które uruchomia wszystkie zmysły, także dźwięk, dotyk i zapach. Planujemy też nocny, być może plenerowy, seans filmowy z audiodeskrypcją oraz kilka innych wydarzeń, które będą niespodziankami. Projekt jest nowatorski, ale jeżeli się przyjmie, chcemy kontynuować go w kolejnych latach” – zapowiedziała Nych.
Audiodeskrypcja to szczegółowy opis dzieła sztuki. W przypadku filmów zapis taki czytany jest symultanicznie wraz z ich projekcją, przedstawiając osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy kostiumy aktorów. W przypadku innych dzieł, jak malarstwo, grafika czy rzeźba, oprócz historii ich powstania, audiodeskrypcja prezentuje m.in. układ sceny i jej wymowę, typy postaci, a także kolorystykę czy fakturę eksponatu.
Stowarzyszenie De Facto, którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, istnieje od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. Od sześciu lat organizuje płocki Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce. W jego trakcie, poza seansami filmowymi i spektaklami teatralnymi, odbywają się też spotkania osób niewidomych z twórcami, reżyserami i aktorami.
Od 2015 r. De Facto wspólnie z Płocką Galerią Sztuki prowadzi warsztaty dla osób niewidomych – „Niewidzialna Galerii Sztuki”, w ramach których odbywaj się m.in. interaktywne prelekcje historyków sztuki, pokazy filmów o sztuce z audiodeskrypcją oraz warsztaty. To jedyny taki projekt w Europie. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach uruchomiono internetową „Niewidzialną Galerię Sztuki”, gdzie znajduje się ponad 300. audiodeskrypcji dla osób niewidzących, w tym opisy zabytkowej architektury oraz dzieł sztuki, obrazów i rzeźb z muzeów i galerii na całym świecie. (PAP)
mb/ pz/