Płocka Galeria Sztuki obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowuje jubileuszową ekspozycję „Przestrzeń czasu. Widzieć”. Zaprezentuje na niej 40 prac ze swej kolekcji, gromadzonej od początku lat 80. XX wieku. Wernisaż wystawy zaplanowano na 18 lutego.
Jak zapowiada Płocka Galeria Sztuki, rocznicowa ekspozycja obrazów, grafik i rysunków wybranych ze zbiorów, które liczą tam ponad 800 dzieł, zostanie uzupełniona o materiały archiwalne, dokumenty i pamiątki, w tym fotografie, przypominające ważne wydarzenia z życia placówki w ciągu ostatnich 40 lat – w tej formule pokazanych zostanie dodatkowo ponad 300 eksponatów.
Wśród dzieł znanych artystów znajdujących się w kolekcji Płockiej Galerii Sztuki, na jubileuszowej wystawie, jak anonsuje placówka, znajdą się m.in. prace Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Stasysa Eidrigeviciusa, Janusza Eysymonta, Antoniego Fałata, a także Eugeniusza Geno Małkowskiego, Teresy Miszkin, Piotra Naliwajko, Barbary Szubińskiej i Jana Tarasina. Będą też prace twórców młodego i średniego pokolenia, np. Joanny Bartosik, Malwiny Bienias, Agnieszki Gogoli, Bożeny Jovicić, Grzegorza Kozery, Danuty Krajewskiej-Pietrasik oraz Piotra Pasiewicza.
Według Płockiej Galerii Sztuki, wystawa „Przestrzeń czasu. Widzieć” ma być „przeglądem czterech dekad historii” tej placówki, w tym gromadzonych zbiorów oraz kolejnych siedzib - obecną jest zabytkowy budynek dawnej mykwy, pochodzący z lat 20. XX wieku i należący wówczas do płockiej gminy żydowskiej.
„Jest to forma spojrzenia za siebie, objęcia jednym kadrem własnego śladu, własnej tożsamości, tytułowej przestrzeni czasu” – podkreślono w zapowiedzi jubileuszowej ekspozycji. Jak podano w informacji, obchodom rocznicowym oraz wystawie „Przestrzeń czasu. Widzieć” towarzyszyć będzie publikacja pod tym samym tytułem pod redakcją Alicji Wasilewskiej, obecnej dyrektor Płockiej Galerii Sztuki, omawiająca m.in. jej działalność, w tym najważniejsze wystawy i wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, a także zawierająca rozmowy i wspomnienia poprzednich szefów placówki.
„Będąc już po +czterdziestce+ nie wiemy, jakie jeszcze wyzwania przed nami. Czas upływa, a my przez te wszystkie lata, mimo niekiedy kryzysowych sytuacji, staraliśmy się konsekwentnie pokazywać to, co ważne i wartościowe w kulturze, nie rezygnując przy tym z własnej osobowości i zdania” – powiedziała dyrektor Płockiej Galerii Sztuki, cytowana w informacji o jubileuszu. „Przyszłość i to, w jakiej kulturze będziemy żyli, wiąże się z wyrabianiem nawyku indywidualnej oceny tego, co widzimy. Płocka Galeria to świat sztuk wizualnych i miejsce, w którym można patrzeć bez jakiegokolwiek zawężania zmysłu wzroku” – dodała Wasilewska.
Wystawa „Przestrzeń czasu. Widzieć” będzie prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki do końca marca. Honorowy patronat nad rocznicową ekspozycją objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Z okazji jubileuszu placówka planuje na wrzesień kolejną wystawę - pod roboczym na razie tytułem „Cztery dekady sztuki” - na której pokazane zostaną zjawiska i tendencje dominujące w sztuce współczesnej. Z kolei w grudniu, na zakończenie rocznicowych obchodów, ma odbyć się tam pokaz dorobku artystycznego twórców płockiego środowiska plastycznego. (PAP)
mb/ dki/