Teatr Dramatyczny w Płocku wyruszy w październiku w objazd po Mazowszu ze sztuką o urodzonej w tym mieście 120 lat temu aktorce filmowej i kabaretowej, wieloletniej dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej.
Przedstawienie poświęcone życiu i twórczości artystki będzie wystawiane w ramach projektu „Z M. Zimińską po Mazowszu”, który został przygotowany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu - samorząd województwa ogłosił rok 2021 r. Rokiem Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Prapremiera sztuki „M. Zimińska”, na podstawie tekstu Leny Szatkowskiej i Marty Kunavar i w reżyserii Karola Suszki odbyła się na płockiej scenie w listopadzie 2018 r.
Jak zapowiedział w środę Teatr Dramatyczny w Płocku, spektakl „w brawurowym wykonaniu Magdaleny Tomaszewskiej” w tytułowej roli, której towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Edwarda Bogdana, zostanie pokazany 7 października w Wyszogrodzie, a następnie w Mławie, Drobinie, Nowym Duninowie, w Sannikach, Siedlcach, Warszawie, Legionowie, i na zakończenie objazdowej trasy, 28 listopada – w Iłowie.
W anonsie wydarzenia przypomniano, że Mira Zimińska-Sygietyńska była aktorką, w latach 30. XX wieku gwiazdą kabaretów warszawskich, a po II wojnie światowej pedagogiem, wieloletnią dyrektorką Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym - jak zaznaczono - „występowała na wielu scenach międzynarodowych, dając prawie 3 tys. przedstawień za granicą, rozsławiając imię Polski i Mazowsza na świecie”.
„W 120. rocznicę jej urodzin zaprezentujemy mieszkankom i mieszkańcom Mazowsza historię jej życia oraz jej największe estradowe przeboje” – podkreślono w informacji płockiego Teatru Dramatycznego. Wspomniano przy tym, że Mira Zimińska-Sygietyńska pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie na deskach tamtejszej sceny.
Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w Płocku 22 lutego 1901 r. jako Marianna Burzyńska. Jej rodzina była związana z tamtejszym teatrem. Po raz pierwszy pojawiła się na scenie płockiej, mając półtora roku - w jednym z przedstawień zagrała wtedy płaczące dziecko. W wieku siedmiu lat zadebiutowała rolą w sztuce Gabrieli Zapolskiej „Ich czworo”. Po teatrze płockim występowała na scenie w Radomiu, a w 1919 r. przeniosła się do Warszawy.
Już jako znana aktorka występowała m.in. w słynnych przedwojennych warszawskich kabaretach „Qui Pro Quo”, „Morskie Oko” i „Ali Baba”. W tym czasie grała też w filmach, m.in. w „Ada to nie wypada”, „Każdemu wolno kochać” i „Manewry miłosne”. W czasie II wojny światowej należała do AK. Była więźniem Pawiaka. Podczas Powstania Warszawskiego służyła jako pielęgniarka. W 1948 r. wraz ze swym drugim mężem Tadeuszem Sygietyńskim (1896-1955), kompozytorem i pedagogiem, założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego dyrektorem była od 1957 r. W 1986 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Płocka. Zmarła w Warszawie 26 stycznia 1997 r.
W 2014 r. na ul. Tumskiej w Płocku, jednym z głównych pasaży tego miasta, odsłonięto pomnik przedstawiający Mirę Zimińską-Sygietyńską idącą z parasolką i bukietem kwiatów. Jego autorem jest rzeźbiarz z Ciechanowa Marek Zalewski. Odlew z brązu wykonał Juliusz Kwieciński z Pleszewa. Pomnik powstał m.in. ze zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców rodzinnego miasta artystki. Część środków przekazały płockie firmy i instytucje, w tym PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN i Urząd Miasta.
W akcji na rzecz budowy pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej uczestniczyli m.in. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 w Płocku, która od 1997 r. nosi jej imię.
Teatr Dramatyczny w Płocku prezentował w ostatnim czasie spektakl „M. Zimińska” w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w niedalekim Sierpcu, podczas obchodów przypadającego w tym roku 50-lecia istnienia tej placówki. W trakcie objazdowej trasy po Mazowszu sztuka zostanie wystawiona m.in. w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach oraz w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. (PAP)
mb/ dki/