Sobotni wieczór literacko-filmowy z udziałem aktora Wojciecha Pszoniaka i pisarza Janusza Andermana z okazji 52. rocznicy spotkania Bohumila Hrabala otworzy 3. Polsko-czeską wiosnę literatury – poinformował PAP Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK).
Jak wyjaśnił Lubiak, jedyny wieczór autorski Bohumila Hrabala z polskimi czytelnikami odbył się 7 marca 1968 r. w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. Napisał o nim w 2016 r. biograf Hrabala Aleksander Kaczorowski w swojej książce "Hrabal. Słodka apokalipsa".
"Opisany przez Kaczorowskiego wieczór stał się inspiracją do stworzenia wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie cyklu +Polsko-czeska wiosna literatury+, który w tym roku odbędzie się już po raz trzeci" - napisano na stronie MIK.
"O spotkaniu autorskim z Bohumilem Hrabalem w marcu 1968 r. na Elektoralnej 12, dowiedziałam się z książki Aleksandra Kaczorowskiego, która ukazała się w 2016 r. W tym czasie od niedawna pracowałam już w Mazowieckim Instytucie Kultury. Informacja ta wydała mi się bardzo ciekawa i warta przypomnienia – chodziło o jedyne spotkanie autorskie Hrabala w Polsce, do tego w tak szczególnym i trudnym dla Polski i Czechosłowacji czasie" - wspomina Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni i kuratorka cyklu "Polsko-czeska wiosna literatury".
Szymańska zwróciła uwagę, że "to był impuls do zorganizowania – dokładnie 49 lat później, 7 marca 2017 r., wieczoru z twórczością Hrabala, na który zaprosiłam m.in. autora książki i nielicznych uczestników spotkania z 1968 r.". "Ten wieczór stał się też początkiem bardzo udanej i inspirującej współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum, a ostatecznie całego cyklu wydarzeń promujących polską i czeską kulturę" - wyjaśniła.
Podczas sobotniego spotkania pt. "Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później" zobaczymy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 r. (premiera po 21 latach od realizacji) film "Skowronki na uwięzi" w reż. Jirzigo Menzela wg opowiadań Hrabala z książki "Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać" w tłumaczeniu Janusza Andermana.
Ponadto fragmenty prozy z tego tomu przeczyta Wojciech Pszoniak, a całość wieczoru poprowadzą kuratorka programu Elżbieta Szymańska oraz pisarz, tłumacz czeskiej literatury i autor książek biograficznych o Hrabalu, Aleksander Kaczorowski.
Początek imprezy - 7 marca o godz. 19 w Mazowieckim Instytucie Kultury.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/