Wykonawcy z Białorusi i Polski biorą udział w 23. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2016 (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim.
Impreza potrwa do niedzieli. Organizatorem jest Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".
Festiwal "Bardauskaja Vosień", który jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, ma promować ten rodzaj muzyki w regionie. Jak powiedział jeden z organizatorów Igor Łukaszuk, festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łącząc w sobie wiele stylów i kierunków. "Wśród uczestników festiwalu są zarówno klasyczni bardowie, jak i bluesmani, akustyczne zespoły rockowe, folk-rockowi wykonawcy i wielu innych przedstawicieli białoruskiej muzyki autorskiej" - dodał.
Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem w Bielskim Domu Kultury, gdzie na scenie zaprezentowało się 11 zakwalifikowanych zespołów z Białorusi i Polski.
Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jak mówi Łukaszuk, historia festiwalu pokazuje, że dla wielu wykonawców debiut na bielskiej scenie był początkiem spektakularnych sukcesów na białoruskim rynku muzycznym.
Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku zaproszono m.in. Lavona Volskiego, Źmiciera Wajciuszkiewicza & W-Z Orkiestra, a także znany podlaskiej publiczności ILO & friends.
W ramach działań towarzyszących festiwalowi, w czwartek odbyło się kilka koncertów w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Orli, Hajnówce i Narewce. Atutem tych koncertów - jak mówią organizatorzy - jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, a to tworzy klimat i wykonawcy są bliżej publiczności.
Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL. Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.
W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. (PAP)
swi/pat