Kultura i sztuka po 1989 roku

30.06.2018

Podlaskie: ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu"

Sejny: dawne gimnazjum hebrajskie - siedziba Ośrodka „Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów”, dawna szkoła talmudyczna (jesziwa) oraz Biała Synagoga. 2017 r. Fot. PAP/J. Ochoński Sejny: dawne gimnazjum hebrajskie - siedziba Ośrodka „Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów”, dawna szkoła talmudyczna (jesziwa) oraz Biała Synagoga. 2017 r. Fot. PAP/J. Ochoński

Muzyka klezmerska, przedstawienia, spektakle i spotkania oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie (Podlaskie). W Ośrodku Pogranicze ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu".

Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach zaplanował latem dla turystów kilkadziesiąt imprez i wydarzeń niemal każdego dnia. "Lato w Pograniczu" potrwa do końca wakacji. Wszystko będzie się działo w Sejnach, gdzie mieści się siedziba Ośrodka Pogranicze oraz w pobliskiej Krasnogrudzie - w dworze rodziny poety Czesława Miłosza, w którym mieści się prowadzone przez ośrodek Międzynarodowe Centrum Dialogu.

"Lato w Pograniczu" zainaugurowała w tym roku premiera spektaklu "Kokon", który powstał na podstawie tekstów Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego. Spektakl można było obejrzeć w Białej Synagodze w Sejnach.

W sobotę wieczorem zaplanowano spotkanie z okazji urodzin Czesława Miłosza, które odbędzie się w Dworze w Krasnogrudzie. Najpierw będzie wieczór poetycki z udziałem litewskiego poety Vladasa Braziunasa, a po nim odbędzie się zbiorowe czytanie Czesława Miłosza pt. "Litwa po pięćdziesięciu dwóch latach".

W ciągu prawie dwóch miesięcy Pogranicze kilkanaście razy zaprezentuje w Białej Synagodze w Sejnach spektakl teatralny "Kroniki Sejneńskie". "Kroniki" to spektakl o wielokulturowej historii Sejn, opowiadany słowami wspomnień najstarszych mieszkańców miasta, zapisanych kilkanaście lat temu. Najbliższy spektakl w niedzielę wieczorem.

W wakacje dawna jesziwa żydowska w Sejnach przeistoczy się w klubokawiarnię jazzową. W klubokawiarni Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - obok warsztatów - odbywać się będą koncerty oraz jam sessions. Zaplanowano m.in. występ Michaela Steinlaufa, Raphaela Rogińskiego oraz grupy Marycha River Brass Band.

Jedną z atrakcji będą koncerty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, który w tym roku wystąpi z repertuarem pod nazwą Kavanah - Za Sercem. Orkiestra powstała w 1996 roku. Sejneńscy muzycy zasilają dzisiaj warszawską scenę muzyczną, grają w wielu formacjach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.

W Krasnogrudzie w Dworze Miłosza będzie można wysłuchać koncertów jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej. W ramach cyklu Wolność – Solidarność 1968 – 2018 odbędą się spotkania m.in. z ks. Adamem Bonieckim, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Machejem i Timothy Snyderem.

W dworze w Krasnogrudzie można przez wakacje oglądać wystawę o życiu Miłosza pt. „Miłosz. Szukanie Ojczyzny”. W dworze prezentowane są fotografie, wiersze i multimedia - dotyczące jego dzieciństwa, zainteresowań i ważnych osób w jego życiu.

Tradycyjnie też w dworze, w rocznicę śmierci Miłosza 14 sierpnia, odbędzie się wieczór wspomnień pt. "Miłosz wobec kontrkultury". Wieczór zacznie się mszą św. w kościele w Żagarach, która odbywa się w dwóch językach, po polsku i litewsku.

Latem w Białej Synagodze będzie też można zobaczyć wystawę „Miłość i zgoda domu. Ozdoba makatkowa Sejneńszczyzny”.

Lato w Pograniczu zakończy się 22 sierpnia. Przed Dworem Miłosza w Krasnogrudzie zostanie zaprezentowane widowisko teatralno-muzyczne pt. „Misterium mostu”. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL