Przeboje operowe, operetkowe, ale też muzyka kurpiowska zabrzmią w 12 podlaskich miejscowościach podczas rozpoczynającego się w niedzielę 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.
To jedna z największych letnich imprez muzycznych na Ziemi Łomżyńskiej. W tym roku gwiazdy polskich scen muzycznych oraz goście z zagranicy pokażą się publiczności podczas 20 koncertów w 12 miejscowościach. Wystąpi ok. 40 artystów.
Festiwal zaczyna się i zakończy 9 lipca w Drozdowie koło Łomży, gdzie znajduje się dworek należący niegdyś do rodziny Lutosławskich; obecnie działa tam Muzeum Przyrody. Na czas festiwalu dworek i jego zabytkowy park stanowi tło koncertów najbardziej znanych arii operowych czy operetkowych.
Organizator festiwalu Jacek Szymański zachęca do udziału we wszystkich koncertach. Na niedzielę w dworku w Drozdowie zaplanowano koncert inauguracyjny festiwalu pod hasłem "Dumka o Polsce" z utworami m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.
Wieczorem w niedzielę zaś w Centrum Katolickim w Łomży na koncercie "Pamięci twej melodia ta", artyści z Kapeli Kurpiowskiej Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży oraz Skiela Kapela w tradycyjnej i nowoczesnej formie wspominać będą kilku zmarłych twórców ważnych dla kultury kurpiowskiej.
Do 9 lipca koncerty, recitale organowe odbywać się będą m.in. w Kolnie, Tykocinie, Czyżewie, Czartorii, Jedwabnem. Festiwal zakończy "Wielka gala w pałacu" 9 lipca w Drozdowie.
Dworek w Drozdowie, gdzie od 1984 r. mieści się Muzeum Przyrody pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. U schyłku XVIII wieku pojawili się w Drozdowie Lutosławscy. Mieszkało tam kilka pokoleń rodziny jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych - Witolda Lutosławskiego. W Drozdowie urodził się m.in. jego ojciec, Józef, a jego dziadek, Franciszek, założył tam w 1862 r. browar. Kompozytor spędził w Drozdowie - jak podaje Muzeum Przyrody - wczesne lata dzieciństwa.
Dworek w Drozdowie jest otoczony parkiem z drugiej połowy XIX w., który założył Franciszek Lutosławski. Park ma powierzchnię ok. 3 ha. Można tam spacerować alejami grabową i lipową. Park ma też tzw. dziką część ze ścieżką edukacyjną przez las łęgowy, którą można zwiedzać chodząc po specjalnej kładce.(PAP)
kow/ pat/