Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Podpisano deklarację o współpracy miast, które ubiegały się o tytuł ESK

Miasta, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. oraz Wrocław, który taki tytuł otrzymał, podpisały w środę w stolicy Dolnego Śląska deklarację o współpracy. Miasta zobowiązały się m.in. do organizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych.

Deklaracja o współpracy jest jednym z elementów programu Koalicja Miast, w którym uczestniczą miasta, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (Gdańsk, Katowice, Łódź oraz Lublin), a obecnie współpracują z Wrocławiem – zdobywcą tego tytułu.

W deklaracji podkreślono, że partnerstwo pięciu polskich metropolii służy zaktywizowaniu środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Ma ono stwarzać nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów, animatorów i instytucji kultury. Planowane jest również tworzenia wspólnych projektów oraz prowadzenie debaty nad rozwojem kultury w samorządach.

„Koalicja Miast jest otwarta na kolejne polskie miasta. Deklarujemy wolę wieloletniej współpracy przy rozwijaniu i realizowaniu projektu Koalicja Miast, początkiem będzie rok Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Będzie ona oparta na realizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wzajemnej promocji miast oraz współtworzeniu nowej jakości kulturalnej polityki rozwojowej miast” - napisano w deklaracji.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że zależy mu przede wszystkim na wymianie doświadczeń pomiędzy miastami uczestniczącymi w Koalicji Miast. „Podejmiemy próby by wspólnie opowiedzieć o programach kulturalnych naszych miast. Po to by na przykład wrocławianie więcej wiedzieli o wydarzeniach kulturalnych w Katowicach i odwrotnie” - mówił Dutkiewicz.

Dutkiewicz przyznał, że obecnie trudno powiedzieć jak ta współpraca będzie przebiegać. „Chodzi tu przede wszystkim o działania oddolne, o to by instytucje w poszczególnych miastach zacieśniły współpracę i o to, by artyści z poszczególnych miast częściej się spotykali” - mówił.

Rafał Koziński, koordynator programu Koalicja Miast, poinformował, że w 2016 r. we Wrocławiu będą prezentowane wydarzenia artystyczne przygotowane przez miasta, które podpisały deklarację. „Na przykład Gdańsk otrzyma do dyspozycji kamienicę w centrum miasta, w której będzie prezentował swoją ofertę. Podobnie inne miasta w przestrzeni publicznej Wrocławia przez kilka dni bądź tygodni będą prezentować swoje programy artystyczne” - mówił Koziński.

Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL