Poetka Urszula Kozioł dołączy do artystów pióra, którzy są uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Autorka odsłoni ją 18 maja – poinformowała w środę wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.
„Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości poetki, który ona sama zaproponuje” – dodała Talewicz.
O wyborze pisarza każdorazowo decyduje kapituła. Zasiadają w niej m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Zdaniem jurorów poezja Urszuli Kozioł „w jakiś zadziwiający i piękny sposób nie ulega czasowi”. „Pomiędzy wierszami z pierwszych tomików, jak +Gumowe klocki+ z 1957 r., czy +W rytmie korzeni+ z 1963 r., a wierszami z wydanego cztery lata temu +Klangoru+ czy +Ucieczek+ z 2016 r., przebiega mocna nić pokrewieństwa i najlepiej pojętej ciągłości. Poetka wypracowała własny, niepowtarzalny styl poetycki, odporny na chwilowe mody i ciekawostki, który pozwala jej skupić się wyłącznie na tym, co dla niej najważniejsze. A przecież o to w końcu chodzi w prawdziwej poezji” – uzasadnili swój wybór jurorzy.
Ich zdaniem pomimo pozornej lekkości poezja Kozioł nie jest błaha ani banalnie pogodna. „Można by ją raczej określić mianem +ciemnej sielanki+, z ostrym, bolesnym konfliktem pomiędzy nadwrażliwym ja lirycznym a szorstkim i nieoswojonym światem” – wskazało jury.
Urszula Kozioł urodziła się w Rakówce w woj. lubelskim w 1931 r. Jako poetka zadebiutowała w 1953 r. Jest również autorką autobiograficznej prozy, tomu opowiadań oraz szeregu utworów dramatycznych. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Fundacji Kościelskich w 1969 r. i nagrodą Silesiusa w 2011 r.
Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już m.in. Wanda Chotomska, Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/