Kultura i sztuka po 1989 roku

09.07.2019

Pogrzeb Wandy Warskiej  w czwartek

Uroczystości pogrzebowe Wandy Warskiej, zmarłej 6 lipca śpiewaczki, poetki i malarki odbędą się w czwartek 11 lipca w Laskach pod Warszawą i na Powązkach - powiadomiła córka artystki Gabriela Kurylewicz.

Msza żałobna odbędzie się w Kaplicy Matki Boskiej Anielskiej w Laskach w czwartek 11 lipca o godz. 13. Pogrzeb zaplanowano na godz. 15 w Katakumbach na Starych Powązkach - powiadomiono w nekrologu opublikowanym na facebooku i podpisanym przez córkę Gabrielę Kurylewicz z mężem, rodziną i przyjaciółmi.

Wanda Warska  (28 IV 1930 - 6 VII 2019) - piosenkarka, wokalistka jazzowa - zmarła w sobotę w Laskach pod Warszawą po długotrwałej walce z chorobą. Miała 89 lat.

Była znakomitą interpretatorką poezji śpiewanej, główną wykonawczynią utworów skomponowanych przez jej męża, muzyka jazzowego Andrzeja Kurylewicza, a także m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Przez długie lata Piwnica Artystyczna Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza na warszawskim Starym Mieście była jednym z najważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. W Piwnicy można było usłyszeć Warską – niezrównaną wykonawczynię takich piosenek jak „Werona”, „Nikomu nie żal pięknych kobiet” czy „Uroda”. Kompozytorka, także poetka i malarka miała ponad 20 indywidualnych wystaw. (PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL