Z okazji 95. rocznicy urodzin Jana Lenicy (1928-2001) Ninateka rozpoczyna cykl pokazów jego filmów animowanych. Do końca stycznia będzie można obejrzeć słynny „Dom”, „Labirynt” oraz ostatni jego film - „Wyspę R.O” z 2001 r. Lenica zaprojektował także ponad 200 plakatów filmowych.
"Po raz pierwszy bohaterem naszego cyklu +Dziś są twoje urodziny+ jest reżyser filmów animowanych. W styczniu postanowiliśmy uhonorować Jana Lenicę, ponieważ 4 stycznia minęła 95. rocznica jego urodzin. Był wybitnym twórcą, który wniósł animację na wyższy poziom artystyczny, dodał swoje refleksje, przemyślenia i przede wszystkim swoją wrażliwość. Wcześniej uważano ją za technikę filmową zarezerwowaną wyłącznie dla filmów przeznaczonych dla dzieci" - powiedziała PAP redaktor naczelna portalu Ninateka.pl. Zuzanna Waś, dodając, że Lenica zasłynął także jako wybitny plakacista.
Do końca stycznia w Ninatece będzie można obejrzeć "Był sobie raz..." (1957), słynny "Dom", "Labirynt" oraz ostatni film reżysera "Wyspa R.O" z 2001 r.
"Są to najważniejsze, naszym zdaniem, filmy z dorobku Lenicy" - podkreśla Waś, dodając, że część z nich zrealizował we współpracy z Walerianem Borowczykiem.
Jan Lenica urodził się 4 stycznia 1928 r. w Poznaniu. Z wykształcenia muzyk i architekt, poświęcił się innym dziedzinom: grafice, plakatowi, krytyce sztuki a głównie - filmowi animowanemu.
Animacja uzyskała wyższy status dzięki filmom Lenicy takim jak "Był sobie raz…" - dziewięciominutowa produkcja z 1957 r czy zrealizowany rok później "Dom".
Późniejsze jego filmy podtrzymały nowatorskie tendencje, chętnie łączyły odmienne style i rodzaje animacji, a także nawiązywały do różnorodnych estetyk i tradycji artystycznych, od secesji, przez sztukę naiwną, aż po film trikowy. Tematycznie dzieła te kontrastowały ze swą formą i stroną wizualną.
Jan Lenica należał do głównych autorów polskiej szkoły plakatu. Jego styl odzwierciedlają m.in. afisze do opery „Wozzeck” Albana Berga, czy do filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Łącznie Lenica stworzył zaprojektował 200 plakatów do filmów i spektakli.
Zmarł w Berlinie 5 października 2001 r.
Ninateka jest platformą internetową, na której Narodowy Instytut Audiowizualny FINA legalnie i bezpłatnie udostępnia swoje zasoby - ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów oraz słuchowisk. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/