Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

03.05.2014 aktualizacja 19.07.2016

Pokaz filmu "Pan Tadeusz" z 1928 r. w Sejmie

Jan Szymański jako Jacek Soplica i Iza Bellina jako Ewa Horeszkówna w filmie "Pan Tadeusz". 1928 r. Fot. NAC Jan Szymański jako Jacek Soplica i Iza Bellina jako Ewa Horeszkówna w filmie "Pan Tadeusz". 1928 r. Fot. NAC

Otwarty pokaz powstałego w 1928 r. filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego odbył się w sobotę wieczorem, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, w Sali Kolumnowej Sejmu.

Nie zachowała się ani jedna kompletna kopia filmu z 1928 roku. Odnalezione w latach 50. XX wieku oraz w 2006 roku materiały filmowe pozwoliły jednak na stworzenie trwającej około dwóch godzin rekonstrukcji. Oryginalny film trwał 3 godziny.

Premiera "Pana Tadeusza", z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyła się 9 listopada 1928 roku, tuż przed Świętem Niepodległości. Autorami kinowej adaptacji poematu byli znani pisarze Andrzej Strug i Ferdynand Goetel. Tytułową rolę zagrał Leon Łuszczewski, w roli Macieja Dobrzyńskiego, Kropiciela, wystąpił słynny zapaśnik Władysław Pytlasiński, a w epizodach, jako Napoleon, pojawił się wybitny aktor Stefan Jaracz. Sceny plenerowe były nagrywane m.in. na Nowogródczyźnie - w Czombrowie i nad jeziorem Świteź.

Muzykę do zrekonstruowanego niemego "Pana Tadeusza" napisał Tadeusz Woźniak. Cyfrowa rekonstrukcja "Pana Tadeusza", obejmująca m.in. stabilizację obrazu i usunięcie większości istniejących na taśmie filmowej zniszczeń i zniekształceń, została dokonana w 2012 roku w ramach projektu "Nitrofilm – konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(PAP)

tst/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL