Aktor Wojciech Pokora, muzyk Piotr Szczepanik i historyk literatury Włodzimierz Bolecki znaleźli się wśród odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował osoby zasłużone dla państwa i społeczeństwa – artystów, naukowców, działaczy społecznych.
Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę zostali: Tadeusz Pragłowski - pośmiertnie - w uznaniu wybitnych zasług "w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej" - czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej prezydenta. Aktor i muzyk Piotr Szczepanik - również pośmiertnie - został odznaczony za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.
Odznaczenia wręczył Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Włodzimierz Bolecki (za zasługi w popularyzowaniu literatury oraz osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej i publicystycznej), Krzysztof Jajuga (za zasługi w rozwoju nauk ekonomicznych, osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie) oraz Zygmunt Litwińczuk (za zasługi w dziedzinie genetyki i hodowli zwierząt oraz działalność dydaktyczną).
To odznaczenie prezydent Duda przyznał także Romanowi Niżnikowskiemu (za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej, działalność społeczną i patriotyczną), Tadeuszowi Perytowi (za pracę w dziedzinie geologii, popularyzowanie polskiej myśli naukowej), Jackowi Pulikowskiemu (za zasługi w działalności społecznej i publicystycznej, propagowanie wartości małżeństwa i rodziny we współczesnym społeczeństwie), Pawłowi Wróblewskiemu (za działalność społeczną, charytatywną i osiągnięcia w pracy samorządowej), Sławomirowi Zawadzkiemu (za zasługi w działalności państwowej, wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski) oraz - pośmiertnie - Wojciechowi Pokorze (za zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w pracy artystycznej).
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano Mieczysławowi Bąkowi (za działalność na rzecz rozwoju i upowszechnianie idei społecznej odpowiedzialności biznesu), Bohdanowi Dobrzańskiemu, Krzysztofowi Gołackiemu, Wiesławowi Kuźmiczowi i Kazimierze Wilk (w uznaniu osiągnięć w pracy naukowej).
Za zasługi dla polskiego rzemiosła artystycznego i działalność na rzecz społeczności lokalnych odznaczony został Ryszard Glapa, za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski Krzyż Kawalerski otrzymał także Dariusz Kucharski. Michał Marzec został uhonorowany w uznaniu jego pracy artystycznej, działalności społecznej i patriotycznej. Wojciech Skowroński - za zasługi dla rozwoju mykologii budowlanej, działalność na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, Przemysław Sytek - za działalność na rzecz społeczności lokalnej, a Paweł Wosicki - za zasługi w działalności społecznej, w szczególności - podkreślono - na rzecz obrony wartości życia i rodziny.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Michał Haze (za działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, społeczną i charytatywną) i Małgorzata Kozłowska (za zasługi w działalności kulturalnej i społecznej). Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono Filipa Pelona (za zasługi na rzecz odnowy Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie). (PAP)
pj/ dki/