Umowę ws. połączenia Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym w Lublinie podpisali we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Umowa dotyczy również prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Narodowego w Lublinie; zacznie obowiązywać 1 października.
Umowa, którą podpisano w siedzibie MKiDN w Warszawie stanowi kolejny etap realizacji zapisów listu intencyjnego z 9 kwietnia br. podpisanego przez ministra kultury oraz marszałka województwa lubelskiego. Obie strony wyraziły wówczas wolę przeprowadzenia działań zmierzających do stworzenia warunków organizacyjnych i finansowych dla poszerzenia dotychczasowej misji Muzeum Lubelskiego w Lublinie, poprzez realizowanie jej w przyszłości w formie państwowej instytucji kultury.
"Kontynuujemy proces tworzenia Muzeum Narodowego w Lublinie. Muzeum Lubelskie, które jest podstawą instytucjonalną tej nowej instytucji jest wspaniałym muzeum, wielooddziałowym, które funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie" - podkreślił wicepremier Gliński.
Przypomniał, że MKiDN realizuje projekt budowy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, tzw. Muzeum Kresów, które będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.
Poinformował, że od 1 stycznia 2021 roku Muzeum Narodowe w Lublinie będzie państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Realizujemy w ten sposób naszą podstawową zasadę rozwojową, zasadę zrównoważonego rozwoju. Muzeum Narodowe w Lublinie będzie nominalnie drugim, ale w zasadzie pierwszym Muzeum Narodowym na ścianie wschodniej. We wschodnich rejonach mamy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, ale to Muzeum Narodowe w Lublinie będzie muzeum jeszcze większym i jeszcze bardziej prestiżowym" - wskazał szef resortu kultury.
Ocenił, że ziemia lubelska, Polska wschodnia "zasługuje na taką instytucję".
Marszałek woj. lubelskiego ocenił, że to jest "wielki dzień dla Lublina i dla województwa lubelskiego". "Mamy ponad 200 tys. zbiorów, mamy Kaplicę Trójcy Świętej, mamy obraz Jana Matejki +Unia Lubelska+, prace Kossaka, Boznańskiej, Wyczółkowskiego i wiele, wiele innych eksponatów, które czekają na gości z Polski i z zagranicy" - zwrócił uwagę marszałek.
"Wierzę w to, że pod mecenatem państwa to muzeum będzie się rozwijało jeszcze lepiej i jeszcze prężniej" - dodał.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał 15 maja zarządzenie o utworzeniu nowej państwowej instytucji kultury – Muzeum Narodowego w Lublinie.
Połączenie Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Lubelskiego w Lublinie spowoduje powstanie Muzeum Narodowego w Lublinie. Dotychczasowi pracownicy Muzeum Lubelskiego w Lublinie uzyskają możliwość kontynuacji zatrudnienia w Muzeum Narodowym w Lublinie, które stanie się z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy.
Od 1 października nowa instytucja kultury prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Lubelskie wpisana będzie do rejestru instytucji kultury prowadzonych przez Ministra.
Kolejnym etapem wspólnego działania obu stron jest doprowadzenie do tego, aby od 1 stycznia 2021 r. Muzeum Narodowe w Lublinie stało się państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektorem Muzeum Narodowego w Lublinie będzie dr Katarzyna Mieczkowska – dotychczas pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Pięcioletnia kadencja dr Katarzyny Mieczkowskiej rozpocznie się 1 października br.
"To jest wielki i bardzo ważny moment dla Lublina, dla regionu, ale przede wszystkim dla muzealników, którzy tworzyli tę placówkę od 114 lat, bo historia Muzeum Lubelskiego w Lublinie ma 114 lat" - zwróciła uwagę Mieczkowska.
Jak mówiła, jest to "o tyle istotne, że instytucja ta powstała dzięki lokalnej społeczności na podstawie stowarzyszenia, które utworzyli miłośnicy sztuki".
Głównym celem muzeum, niezależnie od tego, pod jakim szyldem występuje, będzie "dbałość o zabytki, którymi się opiekują na co dzień". "Jeżeli chodzi o cele i zadania przyszłościowe to chyba najważniejszym i największym jest utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, czyli Muzeum Kresów. To jest takie zadanie, które właściwie już przed nami, bo trwa w tej chwili przygotowywanie dokumentacji projektowej i ta placówka w przyszłym roku będzie miała ogłoszony przetarg na wykonawcę tego obiektu, więc to jest bardzo duże wyzwanie" - poinformowała dyrektor placówki.
Mieczkowska przypomniała, że od kilku lat trwa remont głównej siedziby muzeum, czyli Zamku Lubelskiego. Zaznaczyła, że takiego remontu w tej instytucji nie było od 1957 roku. "Muzeum oddamy w grudniu, będzie miało siedem nowych wystaw" - zapowiedziała.
Mieczkowska ukończyła Wydział Politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dwuletnie podyplomowe studia na kierunku "Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna" na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także podyplomowe studia "Zarządzanie i Marketing" na Politechnice Lubelskiej. Ponadto, w latach 2016-2017 odbyła studia Master of Business Administration z University of Minnesota na Politechnice Lubelskiej.
Jest autorką licznych publikacji naukowych, członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Muzeum Historii Polski. W latach 2016-2018 była członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/