Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2019

Polak w finale konkursu improwizacji skrzypcowej w Budapeszcie

26-letni skrzypek z Poronina Dawid Czernik znalazł się w finale pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Polak w niedzielę w stolicy Węgier zmierzy się z 7 konkurentami – mówi PAP pomysłodawca konkursu Roby Lakatos.

Światowej sławy węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos wyjaśnił, że każdy finalista ma do wykonania i dowolnego zinterpretowania cztery utwory. Są to: kompozycja Lakatosa, wybrany ludowy utwór węgierski, jeden z dwunastu zaproponowanych standardów jazzowych i dowolny utwór wybrany przez uczestnika.

"Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować w Budapeszcie pierwszy konkurs improwizatorów skrzypcowych. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się ponad stu skrzypków z całego świata, a do finału wybraliśmy tylko ośmiu, w tym z Dawida Czernika Polski, a także skrzypków z Belgii, USA, Hiszpanii i czworo Węgrów. Wszyscy finaliści to naprawdę wspaniali skrzypkowie. Nie jest ważne, czy ktoś zagra w stylu klasycznym, barokowym czy jazzowym. Uczestnik powinien zaprezentować swój swobodny styl, tak jak mu podpowiada serce – to jest ważne w improwizacji" – powiedział PAP Lakatos.

Wirtuoz dodał, że osobiście zna polską muzykę góralską, ponieważ wielokrotnie koncertował w Polsce i bywał w Zakopanem.

"Mogę powiedzieć, że wasza góralska muzyka ma coś wspólnego z muzyką węgierską, słychać tu pokrewieństwo muzyczne" – stwierdził wirtuoz.

W jury pod przewodnictwem Nadii Menuhin – wnuczki słynnego wirtuoza skrzypiec Yehudi Menuhina – znaleźli się także wybitni muzycy: skrzypek Vilmos Oláh, pianista Béla Szakcsi Lakatos oraz pianistka i dyrygent Tamás Vásáry. Konkurs w stolicy Węgier jest organizowany przez Fundację Roby'ego Lakatosa, założoną w 2018 r., aby wspierać młode talenty muzyczne.

Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 5 tys. euro, drugiej – 3 tys. euro, a trzecie – 1 tys. euro.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ joz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL