Muzycznym akcentem obchodów 25. rocznicy wolności był koncert z Symfonią "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego w programie. Na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie wystąpiła w środę orkiestra placówki pod batutą Jerzego Maksymiuka.
Na koncert zaproszone zostały osobistości ze świata polityki i kultury, także z zagranicy, goszczące w Warszawie w związku z obchodami 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Gościem specjalnym był laureat przyznanej we wtorek Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy Mustafa Dżemilew.
Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski powiedział przed koncertem, że "polska wolność ma swoje imię", na polach bitewnych - Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, w żmudnym procesie politycznego sporu - Lecha Wałęsy, w najwyższych rejestrach dokonań artystycznych dla pokoleń pozbawionych polskiej państwowości - Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza. "Osobą, która łączy wszystkie te wątki, jest Jan Ignacy Paderewski" - podkreślił.
Krystyna Woźniak-Trzosek, redaktor naczelna magazynu "Polish Market", współorganizatora koncertu, powiedziała, że Paderewski był przede wszystkim wielkim patriotą, orędownikiem sprawy polskiej, trybunem idei odrodzenia, "Polakiem, który wygrał Polskę na fortepianie". "Pamiętamy o nim jako o człowieku naznaczonym nadzwyczajnym talentem, który wykorzystał ten dar nie do budowania kariery muzycznej, ale by służyć ojczyźnie" - mówiła. Jak przypomniała, podczas zagranicznych tournee próbował zwrócić uwagę przywódców na całym świecie na sprawę polską.
Paderewski - mąż stanu i pianista - skomponował symfonię h-moll "Polonia" w związku z 40. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Utwór powstał w okresie zaborów, kiedy wspomnienie o narodowym zrywie było wśród Polaków bardzo żywe.
Symfonia po raz pierwszy została wykonana 12 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych przez Bostońską Orkiestrę Symfoniczną pod batutą Maxa Fiedlera. Rok później utwór zaprezentowano we Lwowie z okazji 100. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. "Polonia" Paderewskiego jest odczytywana jako osobiste dzieło, będące wyrazem oddania artysty dla ojczyzny.
Przez dziesięciolecia - aż do 2011 r. - utwór z uwagi na rozmiary nie został zarejestrowany w całości. Pierwszego kompletnego nagrania dokonała trzy lata temu orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Maksymiuka.
Patronat honorowy nad koncertem z "Polonią" Paderewskiego objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
mce/ abe/ woj/