Trzy polskie grupy jazzowe, Grzegorz Karnas Formula, Stryjo oraz Stanisław Słowiński Quintet wystąpią we wtorek na festiwalu Nine Gates w Pekinie. Do końca października trwa największa prezentacja polskiego jazzu w Azji, "Jazz Po Polsku Live in China 2016".
W pekińskim Nine Theatre zaprezentują się: wielokrotnie nagradzany Grzegorz Karnas Formula, Stryjo - eksperymentalne trio pianisty Nikoli Kołodziejczyka, dwukrotnego laureata Fryderyka oraz kwintet Stanisława Słowińskiego, zdobywcy głównej nagrody na zeszłorocznym Jazz Juniors, jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce.
"Polski jazz jest niezwykle kreatywny, energetyczny i obdarzony unikatowym charakterem, w porównaniu do innych scen europejskich. Za każdym razem, gdy odwiedzałem Polskę, byłem pod wielki wrażeniem tempa, w jakim rozwijał się jazz nad Wisłą" - przyznał Adam Huang z Chińskiego Stowarzyszenia Jazzowego - "Cieszy mnie zwłaszcza ogromna ilość młodych muzyków, którzy już teraz grają na bardzo wysokim poziomie, niczym doświadczeni wyjadacze. Liczę na większą ilość polsko-chińskich współpracy muzycznych w przyszłości".
Organizator i pomysłodawca projektu Jakub Krzeszowski zaznaczył, że "współczesna polska scena jazzowa jest wielowątkowa, szuka własnej drogi". "Nasi młodzi artyści często sięgają do innych gatunków, jak rock czy elektronika. Chińczycy to słyszą i doceniają, nie kryjąc przy tym zaskoczenia tym nowatorskim podejściem. Mam nadzieję, że zaczną również postrzegać nasz kraj przez pryzmat nowoczesnych i zaawansowanych gatunków muzycznych" - podkreślił.
Organizator i pomysłodawca projektu Jakub Krzeszowski zaznaczył, że "współczesna polska scena jazzowa jest wielowątkowa, szuka własnej drogi". "Nasi młodzi artyści często sięgają do innych gatunków, jak rock czy elektronika. Chińczycy to słyszą i doceniają, nie kryjąc przy tym zaskoczenia tym nowatorskim podejściem. Mam nadzieję, że zaczną również postrzegać nasz kraj przez pryzmat nowoczesnych i zaawansowanych gatunków muzycznych" - podkreślił.
Jak dodał, "Jazz Po Polsku Live in China" to największa w historii prezentacja polskiego jazzu w Kraju Środka. W ramach całego projektu odbędzie się ponad 30 wydarzeń, czterech niezależnych wykonawców". Poza koncertem na Nine Gates, muzycy zagrają również w lokalnych klubach i poprowadzą warsztaty na uniwersytetach. W ramach całego projektu "Jazz po Polsku" na przełomie września i października w Pekinie odbędzie się 12 wydarzeń.
"Dla wykonawcy jazzowego Chiny to kraj, który stawia ciekawe wyzwanie. Jak przetłumaczyć indywidualizm wpisany w jazz na język kolektywizmu dominującego w chińskim społeczeństwie? W kraju, w którym zrozumienie tego, czym jest sztuka egocentryczna, dorównuje europejskiej wiedzy na temat medycyny chińskiej, jazz jest modny, aczkolwiek niezrozumiały. Publiczność uczestniczy w koncertach w roli obserwatorów. Nie są to zaangażowani słuchacze, rezonujący z przekorną naturą jazzu. Chińczycy bowiem przekorni nie są" - przyznał wokalista Grzegorz Karnas, który wystąpi po raz drugi na pekińskim festiwalu.
Grzegorz Karnas Formula, w skład którego wchodzą również Alan Wykpisz (kontrabas), Grzegorz Masłowski (perkusja) oraz azerski pianista Elchin Shirinov, wystąpi na festiwalach jazzowych w Changchun, Chengdu, Kantonie, Nankin, Suzhou i Zhongshan. Wokalista przygotował dla chińskiej publiczności dedykowany program, który zaprezentuje w języku polskim i mandaryńskim. Poprowadzi również zajęcia poświęcone improwizacji wokalnej.
"Mając na uwadze specyfikę Kraju Środka, zdecydowałem się przygotować repertuar, którego integralna część będzie przetłumaczona na mandaryński. Jest to ekscentryczna historia nawiązująca do starotestamentowej opowieści o raju utraconym, historia o miłości, rozczarowaniu, zazdrości i zdradzie, czyli uczuciach rozpoznawalnych we wszystkich kulturach. Opowieść ta wpleciona w materię muzyczną pomoże utrzymać w ryzach koncentrację chińskich słuchaczy podczas ich pierwszej wycieczki do jazzowego zoo” - dodaje Karnas.
Projekt zakończy koncert w wykonaniu Jazz Po Polski Ensemble, formacji złożonej z polskich i chińskich muzyków. Repertuar zostanie przygotowany specjalnie na tę okazję przez Rafała Sarneckiego.
Septet wystąpi w składzie polsko-chińskim: Rafał Sarnecki (gitara), Adam Bałdych (skrzypce), Annie Chen (wokal), Nathaniel Gao (saksofon), Katarzyna Pietrzko (piano), Zhang Ke (kontrabas) i Grzegorz Masłowski (perkusja). Koncert odbędzie się w 25 października w Xinghai Concert Hall.
Projekt organizowany jest przez Fundację Plateaux we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Jazzowym (CJA) i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Konsulatów Generalnych RP w Kantonie, Chengdu i Hongkongu oraz Culture.pl.
"Jazz Po Polsku" prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W Chinach był prezentowany dotychczas dwukrotnie. Na trasach koncertowych wystąpiły w 2015 r. Pink Freud i Jazzpospolita, a rok wcześniej Imagination Quartet.(PAP)
pj/ mow/