Kultura i sztuka po 1989 roku

22.04.2019

Polski Teatr Tańca w Poznaniu zaprezentuje „Obiecaną Ziemię Obiecaną”

Premierę spektaklu „Obiecana Ziemia Obiecana” zaprezentuje 29 kwietnia w Poznaniu Polski Teatr Tańca (PTT). Będzie to pierwsza realizacja w ramach ogłoszonego przez teatr Roku Wyklętych.

"Obiecana Ziemia Obiecana" ma być "teatralną epopeją, pokazującą wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki". Twórcami spektaklu są zwycięzcy konkursu na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Wyklętych 2019: reżyserka teatralna i dramatopisarka Katarzyna Raduszyńska, tancerz i choreograf Artur Bieńkowski oraz scenograf i kostiumograf Paweł Walicki.

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest, jak podał teatr, "epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania" — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po współczesność.

"My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych" – poinformowali twórcy spektaklu.

Ideą Roku Wyklętych w PTT jest analiza różnych aspektów wyklęcia.

"Pragniemy zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z różnych powodów, postaci historycznych, fikcyjnych, idei lub rzeczy. Podejmowanie tematu wyklęcia może obejmować zarówno punkt widzenia wyklętych jak i wyklinających" – poinformował teatr.

Jak dodano, "wielobiegunowa analiza pojęcia wyklęcia i przedstawienie towarzyszących mu emocji" daje widzom teatru szansę "silnych doznań artystycznych, estetycznych i intelektualnych".

Premiera odbędzie się w poznańskiej Auli Artis, w Międzynarodowym Dniu Tańca, wpisując się w ogólnopolską akcję TańczMy, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL