Węgierski zespół folkowy Muzsikas oraz polska grupa Muzykanci wystąpiły wspólnie w sobotę na festiwalu muzyki świata Budapest Ritmo. Koncert zakończył się wspólnym tańcem z udziałem publiczności.
Oba zespoły część utworów wykonały osobno, ale zagrały też wspólnie. Podczas utworu wykonanego razem na bis tancerz, który towarzyszył zespołowi Muzsikas, zszedł do publiczności i zainicjował zbiorowy taniec w korowodzie.
„Graliśmy dzisiaj polską muzykę tradycyjną w naszych interpretacjach, ale w brzmieniu mocno surowym, w miarę stycznym z materiałem, do jakiego sięgaliśmy, a były to nagrania terenowe wykorzystujące zbiory Oskara Kolberga i nasze własne poszukiwania po Polsce" – powiedział PAP Jan Słowiński z Muzykantów.
Polski zespół wykonywał muzykę z terenu centralnej Polski i Podkarpacia, ale także wprowadził motywy muzyczne Romów Karpackich, czyli Cyganów Bergitka Roma z terenów polskiego Spisza. Węgrzy natomiast prezentowali m.in. muzykę siedmiogrodzką.
"Wspólnie podjęliśmy wątki żydowskiej muzyki klezmerskiej, które asymilowały się w łuku Karpat" – dodał Słowiński.
Podkreślił, że wspólny koncert z Muzsikasem był dla Muzykantów ogromnym zaszczytem i przyjemnością, gdyż zespół ten był dla polskiej grupy ważnym punktem odniesienia.
"To dla nas była sytuacja szczególna, bo nasz zespół założyliśmy 20 lat temu mając na względzie doświadczenia muzyczne Węgrów, którzy byli w Europie pionierami rekonstrukcji własnej, rodzimej muzyki tradycyjnej" – powiedział.
Zespół Muzsikas istnieje od ponad 40 lat i występował na tak znanych scenach jak nowojorski Carnegie Hall czy londyński Barbican.
Dyrektor Budapest Ritmo Balazs Weyer powiedział PAP, że koncert dwóch zespołów był inicjatywą festiwalu, który co roku organizuje wspólny występ artystów z różnych krajów.
W tym roku 3-dniowy festiwal Budapest Ritmo, który rozpoczął się w piątek, koncentruje się na muzyce romskiej, a wśród wykonawców był m.in. grający katalońską rumbę cygańską zespół Sabor de Gracia. Inny znany zespół to 5-krotny laureat nagrody Grammy, południowoafrykański zespół a capella Ladysmith Black Mambazo.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mars/