Muzyką Szymanowskiego, Musogrskiego, Rachmaninowa i Beethovena rozpoczął się w niedzielę w Filharmonii Narodowej 21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
"Koncert południowy to rodzaj uwertury do Festiwalu" – powiedziała podczas niedzielnego briefingu Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna tego wydarzenia muzycznego. "Galowy koncert wieczorny to uroczysta Inauguracja, podczas której publiczność usłyszy +Wyspę umarłych+ Rachmaninowa oraz V Koncert fortepianowy i VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena" - dodała.
Penderecka raz jeszcze przedstawiła cały program festiwalu. "Pani Elżbieta Penderecka jest chyba jedynym dyrektorem dużego festiwalu, który potrafi z pamięci wymienić wszystkie utwory, wszystkich wykonawców: solistów i orkiestr, a nawet przedstawić historię wykonań" - powiedział uczestniczący w briefingu Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena, które jest wraz z Filharmonią Narodową organizatorem Wielkanocnego Festiwalu.
Na bogaty program imprez towarzyszących zwróciła uwagę Penderecka, zapraszając szczególnie do udziału w dwudniowym (3-4 kwietnia) Międzynarodowym Sympozjum Naukowym "Beethoven i sztuki piękne" w Zachęcie, w którym wezmą udział znawcy twórczości Beethovena, m.in. William Kinderman, oraz do wysłuchania wykładów na temat życia i twórczości Giacomo Pucciniego w Instytucie Włoskim 6 kwietnia. Poinformowała również, że zapowiadająca swój przyjazd na Festiwal wnuczka kompozytora Lady Simonetta Puccini, niestety nie przybędzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia.
Penderecka przypomniała, że Festiwalowi towarzyszy otwarta 27 marca i trwająca do 14 kwietnia w Bibliotece Jagiellońskiej wystawa manuskryptów "Beethoven i sztuki piękne", na której prezentowane są rękopisy i druki muzyczne powstałe od XVI do XX wieku. Dla zaakcentowania związków muzyki z malarstwem wybrano kompozycje Clementa Jannequina oraz Karola Krupińskiego. Związki muzyki z architekturą pokazano na przykładzie polichóralnych kompozycji Giovanniego Gabrielego i J.S. Bacha.
Jak dodała Penderecka, podczas niedzielnych koncertów najlepiej hasło festiwalu "Beethoven i sztuki piękne" ilustruje utwór Modesta Musogrskiego "Obrazki z wystawy" – podczas południowego koncertu oraz poemat symfoniczny "Wyspa umarłych" Rachmaninowa, który wykonany będzie w czasie wieczornej Inauguracji. "Dostojne w brzmieniu, pełne melancholii dzieło Rachmaninowa, ukończone w 1909 roku, było zainspirowane popularnym na przełomie XIX i XX w. obrazem szwajcarskiego symbolisty Arnolda Boecklina o tym samym tytule" – powiedziała PAP Penderecka.
21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Festiwal trwać będzie do 14 kwietnia.(PAP)
abe/ akw/