Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński nadał panu dr. hab. Markowi Waszkielowi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - poinformowano na Fb Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.
"Ogromnie cieszymy się, że wniosek POLUNIMA o odznaczenie wieloletniego członka naszego stowarzyszenia i działacza na rzecz lalkarstwa na arenie międzynarodowej został pozytywnie rozpatrzony" - napisano we wpisie.
Marek Waszkiel otrzyma Złoty Medal "Gloria Artis" podczas polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, które rozpoczną się 21 marca o godz. 13 w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
W trakcie uroczystości aktorowi, reżyserowi i wieloletniemu dyrektorowi szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" Zbigniewowi Niecikowskiemu wręczona zostanie indywidualna nagroda Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP (statuetka "HENRYKA"), a najbardziej obiecująca aktorka-lalkarka/aktor-lalkarz w sezonie 2020/21 odbierze doroczną nagrodę POLUNIMA.
Nominacje do niej otrzymali - Maja Bartlewska za rolę Matyldy w przedstawieniu "Matylda mierzy wysoko" Kuby Kaprala w reż. Anny Rozmianiec w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie i Wojciech Stachura za role w przedstawieniu "Beton" wg powieści Moniki Milewskiej w reż. Michała Derlatki w Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Marek Waszkiel jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletnim redaktorem "Pamiętnika Teatralnego". W latach 1977-2005 był pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki PAN w Warszawie i jednocześnie wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (w latach 1999-2005 jej prorektorem). Od 1977 r. jest związany z białostockim Wydziałem Sztuki Lalkarskiej (obecnie filia Akademii Teatralnej w Warszawie).
Historyk, krytyk, pedagog, autor licznych publikacji o sztuce lalkarskiej, znawca teatru lalek na świecie, od lat 90. przedstawiciel Polski w Union Internationale de la Marionette (UNIMA) i szef jej rozmaitych międzynarodowych komisji. W latach 2005-12 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Białostockiego Teatru Lalek.
W latach 90. prowadził m.in. dwie serie wydawnicze: "Lalkarze – materiały do biografii", w której ukazały się 34 tomiki dokumentujące działalność artystyczną lalkarzy polskich, oraz – "O teatrze lalek", w której ukazało się 6 tomów prac historyczno- i teoretyczno-teatralnych z dziedziny lalkarstwa.
Opublikował m.in. "Dzieje teatru lalek w Polsce (do roku 1945)" (Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1990), "Dzieje teatru lalek w Polsce, 1944-2000" (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2012), uhonorowane Nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych za rok 2012 oraz "Teatr lalek w dawnej Polsce" (Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2018).
Współorganizatorami polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa są Związek Artystów Scen Polskich oraz Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/