Rekordowa liczba - ponad sto tysięcy osób - obejrzało wystawę "Olga Boznańska (1865-1940)". " My, muzealnicy uznajemy to za sukces" - powiedziała PAP Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, zapowiadając już nową ekspozycję poświęconą Tadeuszowi Peiperowi.
"Z wystawy Olgi Boznańskiej jesteśmy ogromnie zadowoleni. Potwierdziła naszą intuicję, że polskiej publiczności najbardziej podobają się klasycy polskiego malarstwa. Wystawę obejrzało i uczestniczyło w programach jej towarzyszących ponad 100 tysięcy widzów - podkreśliła w rozmowie z PAP Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, w którym od 26 lutego do 2 maja prezentowana była twórczość Olgi Boznańskiej największej polskiej malarki okresu modernizmu.
Poprzednim rekordzistą był Aleksander Gierymski; wystawę jego twórczości obejrzało w warszawskim Muzeum Narodowym prawie 100 tysięcy osób - przypomniała dyr. Morawińska. - Jednak pamiętać trzeba, że tamtą wystawę można było oglądać dłużej, bo aż przez cztery miesiące, a ekspozycja poświęcona Boznańskiej trwała tylko dwa miesiące. "My, muzealnicy, w momencie, gdy frekwencja przekracza sto tysięcy, uznajemy wystawę za autentyczny sukces" - podkreśliła.
"Kto nie dotarł na wystawę, zawsze może obejrzeć kilka pięknych prac malarskich Olgi Boznańskiej, które są stale eksponowane w naszej galerii malarstwa polskiego, a wśród nich np. nastrojowy obraz +W Oranżerii+" - zaprasza dyr. Morawińska.
"Usilnie się też staramy o kupno bardzo pięknego obrazu Boznańskiej - portretu śpiącego psa, który wypożyczony został na wystawę z prywatnej kolekcji w Londynie. Bardzo się podobał publiczności. Jest on jednak ogromnie kosztowny, musimy się zatem rozglądać za kimś, kto by nam pomógł w tym zakupie" - powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wkrótce - 28 maja - otwieramy nową ekspozycję "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" - odpowiedziała dyr. Morawińska pytana o najbliższe plany wystawiennicze muzeum.
Ekspozycja ta - wyjaśniała dyr. Morawińska - zbudowana będzie wokół postaci i twórczości wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki Tadeusza Peipera. Peiper znalazł się w Paryżu, a potem w Madrycie w okresie I wojny światowej, wtedy gdy napłynęło tam wielu artystów zarówno z Europy jak i Ameryki Południowej. Powstała tam awangardowa grupa skupiona wokół czasopisma "Ultra". W momencie, kiedy Peiper powrócił do Polski po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, przybył z gotową propozycją nowej sztuki. Założył pismo "Zwrotnica" i wskazał drogę polskiej awangardzie. Zwany "papieżem awangardy" Peiper skierował polską kulturę na tory nowoczesności.
"Jego pozycja i rola jest znana specjalistom, ale nieznana jest większości ludzi. Mamy nadzieję, że będzie to wystawa - ogromne odkrycie. Myślę - dodała dyr. Morawińska - że ekspozycja, przygotowana wspólnie z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym, będzie miała duże znaczenie naukowe". Wystawa "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" czynna będzie od 28 maja – 6 września 2015. (PAP)
abe/ dym/