Kultura i sztuka po 1989 roku

14.07.2014 aktualizacja 19.07.2016

Ponad 18 mln euro za kradzież arcydzieł m.in. Picassa i Gauguina

Pablo Picasso "Kobieta z psem". Fot. PAP/EPA Pablo Picasso "Kobieta z psem". Fot. PAP/EPA

Sąd w Bukareszcie skazał w poniedziałek czworo Rumunów na zapłatę odszkodowania w łącznej wys. ponad 18 mln euro wraz z odsetkami za kradzież siedmiu słynnych obrazów z muzeum Holandii w 2012 r . Dwóch ze sprawców w 2013 r. skazano już na więzienie.

Drugi proces, który jest kontynuacją głośnej sprawy kradzieży płócien o wartości szacowanej na 100-200 mln euro, wszczęto z powództwa cywilnego na podstawie pozwu ubezpieczycieli. Skazani: Radu Dogaru, jego matka Olga, Eugene Darie oraz Adrian Procop zapowiedzieli odwołanie od wyroku. Olga Dogaru w poniedziałek usłyszała też wyrok dwóch lat więzienia za współudział w kradzieży oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Wśród skradzionych arcydzieł był m. in. płótna Pabla Picassa, Paula Gauguina, dwa dzieła Claude'a Moneta i obraz jednego z najwybitniejszych brytyjskich malarzy współczesnych Luciana Freuda.

Losy obrazów do dzisiaj nie są znane, możliwe, że zostały bezpowrotnie utracone. Olga Dogaru zeznała w trakcie śledztwa w 2013 r., że spaliła obrazy, by pozbyć się dowodów świadczących przeciw jej synowi. Potem jednak odwołała te zeznania.

Adwokat dwóch skazanych Catalin Dancu, zapowiadając apelację, zaznaczył, że sprawcy kradzieży nie wierzą, by obrazy były oryginalne. Uważają, że odpowiedzialność spoczywa na muzeum, które "podjęło głupie ryzyko, wystawiając obrazy bez zabezpieczeń".

Podczas procesu z 2013 r. pod koniec listopada Radu Dogaru został skazany na 6 lat i 8 miesięcy więzienia, a Eugene Darie, który pełnił rolę szofera, na 5 lat i 4 miesiące. Adrian Procop był sądzony zaocznie. Otrzymał wyrok trzech lat i czterech miesięcy za stworzenie zorganizowanej grupy przestępczej oraz cztery lata i osiem miesięcy za kradzież.

W trakcie procesu w 2013 r. Dogaru sam przyznał się do winy, ale przekonywał sędziów, że był pewien, iż słabo zabezpieczone obrazy są falsyfikatami. Kradzież miała mu zająć zaledwie trzy minuty.

Wśród skradzionych arcydzieł był m. in. płótna Pabla Picassa, Paula Gauguina, dwa dzieła Claude'a Moneta i obraz jednego z najwybitniejszych brytyjskich malarzy współczesnych Luciana Freuda. (PAP)

ulb/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL