Widowiska, warsztaty kulinarne, koncerty muzyki elektronicznej oraz filmy o tematyce wschodniej zostaną pokazane na festiwalu " Inny wymiar", który 28 sierpnia rozpocznie się w Białymstoku - poinformowali w środę organizatorzy.
Festiwal "Inny wymiar" jest elementem szerszego projektu "Wschód kultury", który wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowym Centrum Kultury organizują urzędy miast Polski Wschodniej: Lublina, Rzeszowa i Białegostoku.
"Wschód kultury" w Białymstoku potrwa od 28 do 31 sierpnia. Organizatorzy zaplanowali ponad 30 różnych przedsięwzięć: wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów.
"Wschód kultury" w Białymstoku potrwa od 28 do 31 sierpnia. Organizatorzy zaplanowali ponad 30 różnych przedsięwzięć: wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów. Dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska powiedziała dziennikarzom, że kultura białoruska będzie białostockim wyróżnikiem "Wschodu kultury", który w Rzeszowie i Lublinie był dedykowany Ukrainie ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. Wątków ukraińskich nie zabraknie także w Białymstoku, będą m.in. warsztaty kuchni ukraińskiej z Anielą Redelbach, autorką "Ukrainy smaków".
Dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska powiedziała dziennikarzom, że kultura białoruska będzie białostockim wyróżnikiem "Wschodu kultury", który w Rzeszowie i Lublinie był dedykowany Ukrainie ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. Wątków ukraińskich nie zabraknie także w Białymstoku, będą m.in. warsztaty kuchni ukraińskiej z Anielą Redelbach, autorką "Ukrainy smaków".
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś oraz Fundacja Villa Sokrates przygotowują debaty o współczesnej Białorusi pod hasłem "Białoruski mit". Jedna z nich ma być poświęcona postaci nieżyjącego białoruskiego literata Sokrata Janowicza, który mieszkał w Krynkach na Białostocczyźnie.
W dawnej synagodze w Krynkach będzie natomiast otwarta wystawa jednego z najbardziej znanych polskich twórców współczesnych Mirosława Bałki.
Na festiwalu będą pokazywane filmy twórców ze Wschodu, m.in. "Białoruś na okrągło" Viktora Ashluka czy "Swój kawałek nieba" reżyserki Volhi Dashuk. Zaplanowano też spotkania z tymi reżyserami.
O ginących dialektach, którymi mówią w Podlaskiem osoby uznające się za Białorusinów opowiada premierowy film "Mówią Białorusini Podlasia", który przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA. Będzie on pokazany w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
W centrum na Węglówce powstanie graffiti do projektów artystów z Białorusi i Ukrainy. Do tego muzykę elektroniczną prezentować też będą DJ-e ze Wschodu. Wszystko w ramach imprezy "Znakobractwo". Będą również koncerty muzyki elektronicznej "Taste the East 2014".
W Galerii Arsenał w Białymstoku zaplanowano otwarcie wystawy pt. "Pozbawienie" poświęconej tematyce migracji. Kierująca galerią Monika Szewczyk powiedziała, że pokazane będą prace około 30 twórców, głównie ze Wschodu, którym zagadnienie emigracji jest bliskie, bo często go doświadczają.
30 sierpnia na koncercie "Białystok-Miasto Dobrej Muzyki" organizowanym przez Polskie Radio Białystok i Białostocki Ośrodek Kultury wystąpią: Justyna Steczkowska, Enej, Marika & Spokoarmia oraz Oksana Predko.
Festiwal zakończy plenerowe widowisko "The Fairy Queen" H. Purcella, opery z XVII w. Anna Moniuszko z przygotowującej przedstawienie Fundacji Pro Anima poinformowała, że takie opery są w Polsce bardzo rzadko wystawiane. Widowisko ma być "barokowym musicalem", połączeniem słowa i muzyki operowej w nowoczesnych aranżacjach z tańcem współczesnym. (PAP)
kow/ dym/