Ponad 350 artystów z całej Polski, w tym znani i lubiani śpiewacy, cztery orkiestry, chór, zespoły baletowe - weźmie udział w 49. Festiwalu im. Jana Kiepury, który w sobotę rozpocznie się w Krynicy-Zdroju i potrwa tydzień.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa imprezy Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, w programie tegorocznej edycji jest osiem koncertów głównych, jedno wielkie widowisko plenerowe oraz koncerty kameralne w kościołach Krynicy i Tylicza. Nie zabraknie spotkań z artystami i pokazów filmów, w których wystąpił patron festiwalu.
Po raz pierwszy festiwal będzie się odbywał w wyremontowanej przestrzeni Pijalni Głównej, wyposażonej w nowoczesną, wielofunkcyjną salę koncertowo-teatralną. Nowe miejsce wieczornych koncertów dało możliwość sprowadzenia do Krynicy regularnych przedstawień. I tak w tym roku pokazane zostaną dwa spektakle: sceniczny przebój „I have a dream” Gliwickiego Teatru Muzycznego, czyli taneczne show do muzyki zespołu ABBA oraz ciesząca się popularnością operetka Johanna Straussa „Baron cygański”, będąca inscenizacją Opery Krakowskiej.
W tym roku zabrzmią najpopularniejsze arie z oper kompozytorów XIX i XX w., będą też hity z najsłynniejszych operetek, a także musicalowe songi wszechczasów. Nie zabraknie muzyki filmowej i największych przebojów polskiego międzywojennego kina, a także słynnych piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk czy Kabaretu Starszych Panów.
Nowością tegorocznego festiwalu są przedstawienia muzyczne dla dzieci. Szczególną uwagę rzeczniczka zwróciła na widowisko "Profesor Wiolinek na wakacjach". W spektaklu tytułowemu bohaterowi towarzyszyć będą dzieci, m.in. Cedric - główny bohater musicalu rodzinnego „Mały Lord”, będącego w repertuarze Opery Krakowskiej.
Zgodnie ze zwyczajem z ubiegłorocznej edycji nie zabraknie też "hejnałów kiepurowskich": każdego dnia festiwalu, w samo południe, w muszli koncertowej na deptaku doskonali tenorzy będą prezentowali jeden z utworów, codziennie inny, patrona festiwalu.
Listę gwiazd tegorocznej edycji otwiera Małgorzata Walewska, która 11 sierpnia wystąpi z działającym na polskiej scenie od prawie 20 lat Motion Trio. Program koncertu – jak zapowiedziała rzeczniczka - jest niezwykle bogaty, ale warto wspomnieć, że podczas tego wieczoru zabrzmią kompozycje m.in. Astora Piazzolli, a także słynne piosenki Edith Piaf czy Jacques'a Brela. „Zawsze chciałam zaśpiewać piosenki Edith Piaf. Z Motion Trio będę mogła wreszcie zrealizować to marzenie” – powiedziała Walewska.
W Krynicy-Zdroju pojawią się także tacy mistrzowie piosenek jak m.in. Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.
Artystom zaproszonym do Krynicy towarzyszyć będą cztery orkiestry: obchodząca w tym roku 140-lecie krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, która zainauguruje festiwal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Krakowska Młoda Filharmonia pod kierunkiem Tomasza Chmiela oraz Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
„Tegoroczna edycja festiwalu fascynuje różnorodnością. Zresztą trudno się dziwić, Kiepura należał przecież do artystów, którzy kochali śpiew wszelkich gatunków. Patron festiwalu zobowiązuje, aby zaprezentować w Krynicy pełną gamę pięknego śpiewu” – zwróciła uwagę Malatyńska-Stankiewicz.
W tym roku zabrzmią najpopularniejsze arie z oper kompozytorów XIX i XX w., będą też hity z najsłynniejszych operetek, a także musicalowe songi wszechczasów. Nie zabraknie muzyki filmowej i największych przebojów polskiego międzywojennego kina, a także słynnych piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk czy Kabaretu Starszych Panów.
„Już tytuły koncertów sugerują program, jaki zostanie wykonany, a są to m.in.: +Sopran kontra tenor+, +Nie tylko w starym kinie+, +Belcanto, Musical i …?!+ czy finałowe widowisko plenerowe pełne śpiewu i tańca +Dla Ciebie śpiewam - Marta Eggerth+” – zachęcała rzeczniczka prasowa.
Organizatorami 49. festiwalu są Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz Gmina Krynica-Zdrój i Opera Krakowska.
Jan Kiepura urodził się w 1902 r. w Sosnowcu, zmarł nagle w 1966 r. w Harrison koło Nowego Yorku. To jeden z najznakomitszych polskich tenorów i aktor. Występował na największych scenach operowych świata. Zagrał w 39 filmach. W latach 30. XX w. wybudował w Krynicy najbardziej luksusowy wówczas w uzdrowisku hotel - willę Patrię.
Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się od 1967 r. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, który chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora. (PAP)
bko/ gma/