Ponad 40 wystaw prezentujących prace 150 artystów wizualnych i pierwsza w historii ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, m.in. z dziełami Andy'ego Warhola znalazło się w programie Fotofestiwalu w Łodzi. 20. edycja festiwalu fotografii rozpocznie się 10 czerwca.
Jak podkreślili twórcy imprezy poświęconej sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania, program jubileuszowej edycji jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe oraz studentów. Jego główna część powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i jest wypełniona łódzkimi akcentami.
"Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii poszukiwania awangardowych artystów i artystek mieszają się z popularną kulturą robotniczą. Łódzka scena artystyczna oparta przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii tworzymy edycję jubileuszową" – podkreślił Krzysztof Candrowicz z zespołu Fotofestiwalu.
Złoży się na nią ponad 40 wystaw prezentujących w całym mieście prace 150 artystów. Wiodąca część programu poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Na wystawie zbiorowej "Reinkarnacja" w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi będzie można oglądać prace m.in. Ryszarda Waśko, Aleksandry Ska, Karoliny Breguły, Karoliny Wojtas czy Grzegorza Przyborka.
Szczególnym wydarzeniem będą ekspozycje realizowane we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi.
"Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć tak obszerną prezentację kolekcji fotografii Muzeum Sztuki. A na niej blisko 200 prac takich artystów jak: Nadar, Karol Hiller, Witkacy, Zofia Rydet, Zbigniew Libera, Roman Opałka czy nawet, spoza kolekcji fotografii, słynną Marilyn Monroe Andy'ego Warhola" - zapowiedziała współkuratorka wystawy Marta Szymańska.
Z kolei w ms1 będzie można obejrzeć dorobek Agnieszki Kurant – artystki pochodzącej z Łodzi, której prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima czy na Biennale Architektury w Wenecji. Z kolei w OFF Piotrkowska pokazane zostaną ekspozycje przygotowane wspólnie przez trzy łódzkie uczelnie – Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych i Uniwersytet Łódzki.
Lokalizacje pozostałych wystaw zaplanowano w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych. Zobaczyć będzie można w nich m.in. twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bogdana Konopki, Sebastiana Colleta, Iacopo Pasqui, Magdy Moskwy.
Kolejną sekcją będą wystawy historyczne i współczesne o Łodzi, w tym dokumentalne fotografie Macieja Rawluka, Uli Tarasiewicz, Artura Urbańskiego, a także współcześnie kolorowane zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku Wiktora Jekimenki z archiwum firmy Veolia przygotowane przez Stefana Brajtera.
Różne lokalizacje wydarzeń w całym mieście mają umożliwić bezpieczne rozproszenie publiczności.
20. edycja Fotofestiwalu rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Organizatorem cyklu wydarzeń jest Fundacja Edukacji Wizualnej przy wsparciu Miasta Łódź, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ drag/