Ponad 600 wykonawców wystąpi w Sanoku podczas 24. edycji Festiwalu im. Adama Didura. Impreza potrwa siedem dni; rozpoczyna się w sobotę.
"Głównym przesłaniem festiwalu jest przypomnienie Didura, który jak dotąd należy do najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Chcemy też w Sanoku zaprezentować najistotniejsze aktualnie wydarzenia polskiej wokalistyki. Nie bez znaczenia jest promowanie muzyki wśród młodzieży" – powiedział PAP dyrektor festiwalu Waldemar Szybiak.
Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert "Mozart kameralnie". Arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta zaśpiewają Aleksandra Resztik i Andrzej Klimczak. Będzie im towarzyszył kwartet smyczkowy Primo Incognicto Warszawskiej Opery Kameralnej.
Wieloletnią tradycją sanockiej imprezy są koncerty organizowane w kościołach. W tym roku w kościele pw. Chrystusa Króla publiczność wysłucha "Stabat Mater" Gioacchino Rossiniego. Wystąpią Agnieszka Bochenek-Osiecka, Magdalena Dynowska, Rafał Bartmiński, Wojciech Gerlach oraz chór i orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej.
Ważne miejsce w sanockich festiwalach zajmują przedstawienia operowe. W tym roku widzowie obejrzą "Tosce" Giacomo Pucciniego w wykonaniu Opery Śląskiej. Z kolei w kończącym festiwal koncercie galowym artyści Opery Krakowskiej wystąpią z "Mefistofelesem" Arriga Boita. "Warto zauważyć, że na przełomie XIX i XX stulecia Adam Didur światową sławę zdobył jako odtwórca roli Mefista w tej operze" – podkreślił Szybiak.
W Sanoku z recitalem wystapi również baryton Andrzej Dobbera.
W programie imprezy znalazły się także m.in. musical "Dźwięki muzyki" Teatru Muzycznego z Gliwic oraz wieczór lwowski. Podczas tego drugiego spektaklu Romuald Tesarowicz wykona piosenki przedwojennego Lwowa.
Patron festiwalu Adam Didur urodził się w 1874 r. w Woli Sękowej k. Sanoka na Podkarpaciu. Należał do najznakomitszych basów na przełomie XIX i XX wieku. Był solistą operowym, m.in. we Lwowie, Warszawie, La Scali w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W 1945 r. organizował i prowadził Operę Śląską w Bytomiu. Zmarł w 1946 r.(PAP)
kyc/ ls/