Ponad 660 prac wpłynęło na 27 Biennale Plakatu Polskiego, organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach we współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Laureatów poznamy 27 grudnia.
Katowickie biennale jest największym i najstarszym przeglądem twórczości plakatowej w Polsce i Europie.
Już po raz drugi w wydarzeniu mogą wziąć udział nie tylko profesjonaliści. "To rozwiązanie się sprawdza, bo jest wielu projektantów, którzy nie ukończyli ASP, a tworzą plakaty. Pozwala się również otworzyć na młodych, a młodzi ludzie bardzo kochają plakat i są takim ożywczym wietrzykiem biennale, bardzo ciekawa jest ich konfrontacja z mistrzami" – powiedziała w środę PAP jedna z kuratorek biennale dr hab. Monika Starowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
"Ogromne zainteresowanie wręcz nas zaskoczyło i bardzo ucieszyło. Nadeszły prace bardzo różnorodne, na dobrym poziomie" – dodała.
Pod ocenę jury trafiło 286 plakatów. W jury pod przewodnictwem dr hab. Ryszarda Kajzera zasiedli również: prof. Tomasz Bogusławski, Piotr Młodożeniec, Krzysztof Dydo i dr hab. Sebastian Kubica.
Grand Prix tego prestiżowego konkursu od lat funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundatorami kolejnych nagród - Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu jest Miasto Katowice.
Chcąc w tym roku uczcić pamięć znakomitego artysty i organizatora, pedagoga i świetnego plakacisty prof. Tadeusza Grabowskiego, Komitet Organizacyjny 27 BPP ustanowił nagrodę jego imienia, która będzie przyznawana od tego roku.
Prof. Grabowski był pomysłodawcą i głównym twórcą Biennale Plakatu Polskiego. Prowadził je i rozwijał przez ponad 50 lat.
Tegorocznych laureatów poznamy podczas wernisażu wystawy prac nadesłanych na biennale, który odbędzie się 27 grudnia w Galerii BWA w Katowicach. Wystawie Biennale będzie towarzyszyła pozakonkursowa wystawa członków komitetów honorowego i organizacyjnego biennale. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/