Ponad 67,3 tys. widzów obejrzało w zakończonym niedawno sezonie spektakle bielskiego teatru lalek Banialuka – informuje przedstawicielka tej sceny Monika Jędrzejewska. Jak podaje, zespół dał 399 przedstawień. Repertuar wzbogacił się o cztery nowe tytuły.
"W minionym sezonie wystawiliśmy cztery premiery: +Tuwim i...+ w reżyserii Pawła Aignera, +Krawca Niteczkę+ Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, +Pchłę Szachrajkę+ Jana Brzechwy w reżyserii Lucyny Sypniewskiej oraz +Ojczyznę+ Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Agnieszki Błaszczak" – podała Jędrzejewska.
Jak dodała, kolejny sezon zapowiada się obiecująco. "Już we wrześniu planowana jest premiera przedstawienia +Robinson+ w reżyserii Marka Zakosteleckiego. Banialuka została też zaproszona do udziału w największym i najbardziej znaczącym festiwalu lalkarskim na świecie – Festival Mondial des Theatres de Marionnettes w Charleville-Mezieres we Francji, gdzie zaprezentuje przedstawienie +Oresteja?+ w reżyserii Francois Lazaro" – wyjaśniła Monika Jędrzejewska.
Pod koniec maja przyszłego roku Banialuka będzie organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który co dwa lata odbywa się w Bielsku-Białej.
Jędrzejewska podsumowując miniony sezon dodała, że zespół tradycyjnie organizował warsztaty oraz edukacje teatralne m.in. w bielskich szkołach ponadpodstawowych. "Młodzież miała okazję spróbować swoich sił w sztuce animacji, scenografii i charakteryzacji. Uczniowie zostali zaproszeni do Banialuki, gdzie obejrzeli przedstawienie +Tuwim i...+ oraz w asyście aktorów mieli okazję zajrzeć za kulisy i do pracowni teatralnych" – powiedziała.
Łącznie, w teatrze i w placówkach oświatowych, odbyło się 168 spotkań edukacyjnych.
Bielski teatr lalek prezentował swoje przedstawienia podczas festiwali teatralnych i wyjazdów gościnnych. "+Król Maciuś Pierwszy+ otrzymał m.in. II nagrodę za przedstawienie, nagrodę za scenografię dla Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę dla Piotra Klimka na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Podczas Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie nagrodę aktorską za rolę Zajączka w przedstawieniu +Smacznego, proszę Wilka+ otrzymał Radosław Sadowski" – podała Jędrzejewska
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lalkarstwa aktorka Barbara Rau została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Maria Byrska Okolicznościową Plakietką ZASP. W gronie laureatów "Złotych Masek 2019" znalazł się artysta związany z Teatrem Banialuka: Krzysztof Maciejowski. Otrzymał Nagrodę Specjalną m.in. za muzykę do spektaklu "Oresteja?".
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec. Z bielską sceną współpracowali m.in. Henryk Machalica, Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki i Tadeusz Kantor.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mark/