Popiersie wybitnego współczesnego polskiego fotografika Pawła Pierścińskiego, autorstwa rzeźbiarza Sławomira Micka, stanęło w alei wybitnych twórców XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów w parku miejskim w Kielcach. Uroczyste odsłonięcia rzeźby zaplanowano na piątek.
Pierściński, twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, zmarł w maju 2017 r. w Kielcach w wieku 79 lat.
Rzeźba-portret fotografika powstała na ubiegłoroczny interdyscyplinarny konkurs plastyczny dla twórców regionu „Przedwiośnie”, organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Jak powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor kieleckiego BWA Stanisława Zacharko-Łagowska, model rzeźby w glinie powstał jeszcze za życia Pierścińskiego. „Pokazałam mu ten model w okienku aparatu na zdjęciach, ocenił że jest prawdziwy. Nie zdążyłam mu już przekazać wydruków tych fotografii” – dodała Zacharko-Łagowska, która jest też członkinią Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Po śmierci Pierścińskiego prezydent Kielc Wojciech Lubawski pozytywnie odpowiedział na wniosek, by w alei sław na Skwerze Szarych Szeregów w mieście stanęło popiersie fotografika. Samorząd sfinansował przedsięwzięcie.
Rzeźbę odlaną w brązie, znajdującą się na granitowym postumencie, można już podziwiać w parku miejskim. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na piątek, przy okazji otwarcia w BWA wystawy „Kapitał sztuki – Suplement 2017 – artyści regionu świętokrzyskiego”. „W jej przestrzeni będzie też mała wystawa prac Pawła Pierścińskiego, bo w taki sposób honorujemy artystów, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku” – zaznaczyła Zacharko-Łagowska.
„To chyba najbardziej zasłużony artysta dla naszego regionu i dla animacji fotografii artystycznej w Polsce” – oceniła rozmówczyni PAP. Podkreśliła, że Pierściński swoją postawą życiową, życzliwością i uprzejmością w stosunku do innych ludzi zasłużył na upamiętnienie.
W maju, kiedy przypada rocznica urodzin i śmierci Pierścińskiego, zaplanowano większą wystawę i wydawnictwo z fotografiami artysty. W pobliżu popiersia mają stanąć ławeczki fotografików, a na postumencie z rzeźbą - tablica upamiętniająca pozostałych twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pierściński (ur. w 1938 r. w Kielcach) był Absolwentem Politechniki Warszawskiej, od 1964 r. - członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Należał do głównych animatorów, teoretyków i przedstawicieli powstałego w latach 60. oryginalnego i wyrazistego nurtu w polskiej fotografii artystycznej.
W jego pracach w sposób najpełniejszy manifestuje się kanon estetyczny, przyjęty przez grupę fotografów z Kielecczyzny od czasu warszawskiej wystawy fotografii krajobrazowej w 1963 r. Znany krytyk sztuki Jan Sunderland poruszony nowatorskim i oryginalnym podejściem artystów do dokumentowanych pejzaży stworzył wówczas używaną do dziś nazwę Kielecka Szkoła Krajobrazu.
„Był po prostu mistrzem” – wspominał Pierścińskiego w rozmowie z PAP po śmierci artysty jego wieloletni przyjaciel, znany kielecki fotografik Antoni Myśliwiec. „W fotografii czarno-białej i fotografii pejzażu zrobił wszystko, co sobie założył, co można było zrobić. Był najbardziej znany jako fotograf pejzażysta, ale to był człowiek o niesamowitej wyobraźni. Zrobił również bardzo dużo montaży i zdjęć przemysłowych. Szukał geometrii pejzażu, słynna sinusoida, która był później fotografowana przez wszystkich kolegów ze Związku, to jego dzieło” – podkreślił Myśliwiec. Dodał, że Pierściński był nie tylko wybitnym artystą, ale i świetnym organizatorem.
W kieleckiej alei sław znajduje się 47 popiersi, upamiętniających m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picasso, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Jimiego Hendriksa, Edith Piaf, Olgę Boznańską, Krzysztofa Kieślowskiego, Charliego Chaplina, Marilyn Monroe, Zbigniewa Cybulskiego, Marka Grechutę, Stanisława Lema, Leszka Kołakowskiego. (PAP)
Katarzyna Bańcer
ban/ itm/