Epoka nowożytna

03.11.2010 aktualizacja 21.06.2018

Portret Marii Leszczyńskiej dla Muzeum Miejskiego we Wrocławiu

Fragment portretu Marii Leszczyńskiej w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Fot. PAP/Reprodukcja Fragment portretu Marii Leszczyńskiej w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Fot. PAP/Reprodukcja

03.11.2010. Wrocław (PAP) - Przekazanie portretu Marii Leszczyńskiej zwanej "matką królów", polskiej księżniczki, która została królową Francji, odbędzie się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Portret trafił do Wrocławia z Francji.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka Muzeum Miejskiego we Wrocławiu Ewa Pluta, malowidło zostanie przekazane w piątek na ręce prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.

Przez niemal 30 lat portrety Marii Leszczyńskiej malował nadworny malarz Ludwika XV - Jean Marc Nattier. To właśnie z jego warsztatu działającego przy francuskim dworze pochodzi obraz, który zostanie przekazany przez darczyńców - dwie wrocławskie firmy - na ręce Dutkiewicza. Dzieła z atelier Nattier zdobią także pałac w Wersalu oraz inne europejskie posiadłości królewskie.

"Warto dodać, że portrety przedstawiające europejskich władców są wielką rzadkością na światowym rynku antykwarycznym i aukcyjnym. Choć swojego czasu w królewskich pracowniach powstawało ich dużo, często bardzo do siebie podobnych, to większość nadal jest na stanie europejskich dworów królewskich i prestiżowych muzeów, dlatego fakt, że również zbiory wrocławskie wzbogaciły się o taki rarytas, jest wielkim wydarzeniem" - wyjaśniła rzeczniczka.

Jak przypomniała Pluta, Leszczyńska była jedną z najpopularniejszych kobiet swoich czasów, żoną potężnego Ludwika XV i matką jego dziesięciorga dzieci. Urodziła się w 1703 r. w Trzebnicy lub Wrocławiu, gdzie wówczas przebywali jej rodzice, późniejszy król Polski - Stanisław Leszczyński i jego żona Maria Opalińska.

"Często mówi się o niej +matka królów+, bo jej potomstwo stanowiło trzon XVIII-wiecznej arystokracji europejskiej, trzech jej wnuków było królami Francji, a jedna z córek królową Hiszpanii" - mówiła Pluta.

Maria Leszczyńska zmarła w 1768 r., sześć lat przed swoim mężem. Została pochowana w bazylice Saint-Denis pod Paryżem. Jej serce spoczęło obok rodziców w kościele Notre Dame w Nancy. (PAP)

umw/ hes/
 

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL