Wystawę portretów krakowian, a także autoportretów Leszka Sobockiego, przygotował Bunkier Sztuki w tymczasowej siedzibie w pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie od soboty.
„To najczęściej najbliżsi - rodzina, znajomi, osoby, z którymi utrzymuję kontakty” – wyjaśnił w piątek dziennikarzom wybór portretowanych postaci Sobocki. Decydowały „sympatia dla czyjejś działalności, ale i duchowe, artystyczne, intelektualne pokrewieństwo” - dodał.
Najliczniejszą grupę stanowią portrety krakowian. Zwiedzający zobaczą w tymczasowej siedzibie Bunkra Sztuki wizerunki m.in. poety Ryszarda Krynickiego, noblistki Wisławy Szymborskiej, artystki tworzącej tkaniny Teresy Kastelik, kuratorki sztuki Anny Król. Niektóre z malowideł mają swoją premierę na wystawie w Bunkrze Sztuki.
Sobocki od 2001 r. maluje wizerunki osób ze swojego otoczenia. Zbiór ma charakter otwarty i będą powstawać kolejne obrazy.
Wystawa „Portrety krakowian” Leszka Sobockiego czynna będzie do 9 stycznia.
Leszek Sobocki urodził się 14 listopada 1934 r. w Częstochowie. Studiował m.in. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1959 roku w pracowni Wacława Taranczewskiego). Był współzałożycielem i członkiem grupy Wprost, uczestnikiem ruchu kultury niezależnej. Jego prace znajdują się w m.in. w kolekcjach Moderna Museet w Sztokholmie, galerii Albertina w Wiedniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje i polskich muzeach narodowych.
W jego twórczości krytycy dopatrują się nawiązań do malarstwa barokowego i młodopolskiego, widoczne zwłaszcza w cyklu „Udręka”.
„Twórczość Leszka Sobockiego, a zwłaszcza jego realistyczne i pełne ekspresji malarstwo, była z jednej strony buntem przeciwko formalnym poszukiwaniom awangardy, a z drugiej wyrażała sprzeciw wobec zniewolenia i upodlenia człowieka w systemie komunistycznym” – czytamy na portalu culture.pl o pracach artysty powstałych w PRL.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/