O trzy obrazy, a także szkice oraz pamiątki powiększyła się kolekcja Muzeum Śląska Opolskiego dokumentująca twórczość malarza i rysownika Jana Cybisa, jeden z wiodących zbiorów w muzeum – podała placówka. Zbiór liczy dziś 90 obrazów i ponad 800 innych prac.
Cybis urodził się w miejscowości Wróblin k. Głogówka na Opolszczyźnie. Był czołowym reprezentantem nurtu kolorystycznego (kapizmu) w malarstwie lat 30-tych i sztuce powojennej. Muzeum Śląska Opolskiego ma obecnie największą w Polsce kolekcję jego prac.
Kierownik Działu Sztuki opolskiego muzeum Joanna Filipczyk poinformowała PAP we wtorek, że trzy kolejne, niezwykle cenne, jej zdaniem, obrazy olejne Jana Cybisa przekazał w darze reprezentowanej przez nią placówce syn artysty. „To nie pierwszy taki dar pana Jacka Cybisa. Wcześniej dostawaliśmy już wiele pamiątek i prac jego ojca, które znacznie wzbogaciły naszą kolekcję” – zaznaczyła.
Cybis urodził się w miejscowości Wróblin k. Głogówka na Opolszczyźnie. Był czołowym reprezentantem nurtu kolorystycznego (kapizmu) w malarstwie lat 30-tych i sztuce powojennej. Muzeum Śląska Opolskiego ma obecnie największą w Polsce kolekcję jego prac.
Dwa z przekazanych właśnie obrazów powstały w paryskim okresie twórczości Jana Cybisa w 1927 r. Trzeci to autoportret z ostatniego okresu twórczości malarza, reprodukowany m.in. w 10 tomie polskiego wydania „Sztuki świata”. „Autoportret z pewnością wzbogaci stałą wystawę. Pozostałe dwa obrazy będą eksponowane sukcesywnie” – dodała kierownik Działu Sztuki opolskiego muzeum.
Prócz olejnych obrazów Muzeum Śląska Opolskiego dostało od syna malarza także dwa szkice wykonane węglem na płótnie, a także zbiór pamiątek po artyście – m.in. kasety na farby, pędzle, tkaniny i przedmioty używane przez Cybisa do układania martwych natur.
„Dzięki temu hojnemu darowi nasza kolekcja malarstwa Jana Cybisa, będąca największym w Polsce muzealnym zbiorem prac tego wybitnego artysty, liczy obecnie 90 obrazów olejnych i dokumentuje wszystkie okresy twórczości malarza” – podała Filipczyk i wyjaśniła, że najstarszym w niej obrazem olejnym jest studium malowane w 1925 roku w Paryżu, a najpóźniejsze obrazy powstały w roku śmierci artysty.
Jan Cybis urodził się na Opolszczyźnie w 1897 roku; zmarł w roku 1972 w Warszawie. Był malarzem, rysownikiem, pedagogiem, krytykiem sztuki, publicystą i czołowym reprezentantem nurtu kolorystycznego (kapizmu) w malarstwie lat 30-ych i sztuce powojennej. W młodości porzucił studia prawnicze i podjął studia we wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego. Umiejętności doskonalił w latach 1921-24 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem przebywał z grupą kapistów w Paryżu. Po powrocie do Polski był redaktorem naczelnym "Głosu Plastyków", profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykładał też w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Jego prace eksponowane były w kraju i za granicą, m.in. w Wenecji, Brukseli, Sztokholmie, Paryżu, Oslo, Chicago, Waszyngtonie czy Nowym Jorku.
Kolekcja prac Cybisa w Muzeum Śląska Opolskiego zaczęła powstawać – jak podała Filipczyk - już po śmierci artysty. Prócz 90 obrazów olejnych w jej skład wchodzi też ponad 800 prac na papierze, a także osobiste rzeczy artysty – podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur, dokumenty czy księgozbiór. Prezentowana jest od 2000 roku w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Prezentowane są w niej również wystawy czasowe ukazujących malarzy kręgu Cybisa i laureatów nagrody im. Jana Cybisa. (PAP)
kat/ abe/