Kultura i sztuka po 1989 roku

31.07.2019

Powstaje płyta z tekstami nowohuckich działaczy Solidarności

Nowohucki artysta Marcin Bzyk przygotowuje płytę z tekstami działaczy Solidarności - Edwarda Nowaka, Stanisława Handzlika i autorów nieznanych. Piosenki mają wydźwięk satyryczny, szydzą z systemu komunistycznego.

Premiera albumu „Opera Nowohucka 2.0” planowana jest na grudzień. Płyta powstaje w ramach 70-lecia Nowej Huty, sztandarowej dzielni

CZYTAJ TAKŻE

PRL.

Jak powiedział w środę PAP Marcin Bzyk, na płycie znajdzie się 11 utworów. Ich autorami są nowohuccy działacze Solidarności – Edward Nowak (poseł na Sejm w latach 1989-91), Stanisław Handzlik (poseł na Sejm w latach 1991-93) i autorzy nieznani. „Część piosenek powstała w PRL-owskich więzieniach. Mają wydźwięk satyryczno-szyderczy. Kpią z PRL-u” – powiedział Marcin Bzyk, który jest pomysłodawcą płyty, jej producentem i wokalistą. Dodał także, że dzięki sztuce działaczom Solidarności łatwiej było przetrwać trudne czasy.

 

Wykonawcą piosenek będzie Bzyk oraz grupa krakowskich artystów. Utwory mają być śpiewane do muzyki elektronicznej i akustycznej.

Jak podkreślił artysta, płyta ma zwracać uwagę na wkład społeczności Nowej Huty w odzyskanie wolności w 1989 r. „Nowohuckie strajki pociągnęły za sobą inne strajki; ten wielki zryw doprowadził do obrad okrągłego stołu w 1989 r.” – mówił Bzyk.

Pod koniec lat 70. w nowohuckim Kombinacie pracowało 38 tys. ludzi, 30 tys. z nich przystąpiło na fali strajków sierpnia '80 do pierwszego, niezależnego związku zawodowego, do Solidarności. Huta była miejscem strajków. Do największego z nich doszło w 1988 r. Wydarzenie to określa się mianem "pacyfikacji Huty". Także przed powstaniem Solidarności w dzielnicy dochodziło do protestów - do historii przeszły walki o krzyż na os. Teatralnym z 27 kwietnia 1960 r. - próbowano wyrwać krzyż; najpierw broniły go kobiety, potem także mężczyźni powracający z pierwszej zmiany w Kombinacie, doszło do krwawych walk. Na świątynię w Nowej Hucie przyszło poczekać do 15 maja 1977 r., kiedy to kard. Karol Wojtyła dokonał poświęcenia tzw. Arki Pana.

„Opera nowohucka 2.0” to kontynuacja wydanego 10 lat temu albumu „Opera Nowohucka” – ten pierwszy album powstał w 60-lecie Nowej Huty i, bazując na tekstach m.in. Adama Ważyka, Wisławy Szymborskiej i Leszka Aleksandra Moczulskiego, opowiadał o początkach Nowej Huty.

W tym roku Nowa Huta świętuje jubileusz 70-lecia swego istnienia. 24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na tamtejsze pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.

Nowa Huta została włączona do Krakowa w 1951 r. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw., gdzie, wg danych magistratu, zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL