Nowohucki artysta Marcin Bzyk przygotowuje płytę z tekstami działaczy Solidarności - Edwarda Nowaka, Stanisława Handzlika i autorów nieznanych. Piosenki mają wydźwięk satyryczny, szydzą z systemu komunistycznego.
Premiera albumu „Opera Nowohucka 2.0” planowana jest na grudzień. Płyta powstaje w ramach 70-lecia Nowej Huty, sztandarowej dzielni
PRL.
Jak powiedział w środę PAP Marcin Bzyk, na płycie znajdzie się 11 utworów. Ich autorami są nowohuccy działacze Solidarności – Edward Nowak (poseł na Sejm w latach 1989-91), Stanisław Handzlik (poseł na Sejm w latach 1991-93) i autorzy nieznani. „Część piosenek powstała w PRL-owskich więzieniach. Mają wydźwięk satyryczno-szyderczy. Kpią z PRL-u” – powiedział Marcin Bzyk, który jest pomysłodawcą płyty, jej producentem i wokalistą. Dodał także, że dzięki sztuce działaczom Solidarności łatwiej było przetrwać trudne czasy.
Wykonawcą piosenek będzie Bzyk oraz grupa krakowskich artystów. Utwory mają być śpiewane do muzyki elektronicznej i akustycznej.
Jak podkreślił artysta, płyta ma zwracać uwagę na wkład społeczności Nowej Huty w odzyskanie wolności w 1989 r. „Nowohuckie strajki pociągnęły za sobą inne strajki; ten wielki zryw doprowadził do obrad okrągłego stołu w 1989 r.” – mówił Bzyk.
Pod koniec lat 70. w nowohuckim Kombinacie pracowało 38 tys. ludzi, 30 tys. z nich przystąpiło na fali strajków sierpnia '80 do pierwszego, niezależnego związku zawodowego, do Solidarności. Huta była miejscem strajków. Do największego z nich doszło w 1988 r. Wydarzenie to określa się mianem "pacyfikacji Huty". Także przed powstaniem Solidarności w dzielnicy dochodziło do protestów - do historii przeszły walki o krzyż na os. Teatralnym z 27 kwietnia 1960 r. - próbowano wyrwać krzyż; najpierw broniły go kobiety, potem także mężczyźni powracający z pierwszej zmiany w Kombinacie, doszło do krwawych walk. Na świątynię w Nowej Hucie przyszło poczekać do 15 maja 1977 r., kiedy to kard. Karol Wojtyła dokonał poświęcenia tzw. Arki Pana.
„Opera nowohucka 2.0” to kontynuacja wydanego 10 lat temu albumu „Opera Nowohucka” – ten pierwszy album powstał w 60-lecie Nowej Huty i, bazując na tekstach m.in. Adama Ważyka, Wisławy Szymborskiej i Leszka Aleksandra Moczulskiego, opowiadał o początkach Nowej Huty.
W tym roku Nowa Huta świętuje jubileusz 70-lecia swego istnienia. 24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na tamtejsze pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.
Nowa Huta została włączona do Krakowa w 1951 r. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw., gdzie, wg danych magistratu, zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ itm/