Spektakl teatralno-taneczny, inspirowany muzyka? Fryderyka Chopina, ale zinterpretowany w rytmie tanga stworzą artyści w ramach międzynarodowego projektu. Realizuje go polskie Stowarzyszenie "Pocztówka" i norweskie Studium Actoris.
Międzynarodowy projekt "Next Stop – Art Close to People/ Następna Stacja – Sztuka blisko Ludzi", którego liderem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" z Hajnówki (Podlaskie) potrwa do końca 2021 roku.
Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej rozpoczynającej przedsięwzięcie prezes Stowarzyszenia "Pocztówka", reżyser Dariusz Skibiński, projekt jest wynikiem wieloletniej współpracy z norweskimi partnerami. Celem jest stworzenie nowatorskiego spektaklu dostępnego dla szerokiej publiczności, ale chodzi też - jak mówił - o wspólne działania społeczne i artystyczne.
Koordynator projektu ze strony norweskiej, Paolo Martini ze Studium Actoris, mówił, że norweski zespół dzielił się artystycznym doświadczeniem z polskim teatrem przez wiele lat. Przypomniał też jeden z projektów swojego teatru, który miał przyciągnąć osoby na codzień niezainteresowane teatrem. Dodał, że wtedy się udało, na spektakl przyszło wiele osób i udało się pokazać, że scena potrafi łączyć.
Działania w ramach obecnego projektu prowadzone będą w Hajnówce w Polsce i w Fredrikstad w Norwegii. Projekt - jak mówią jego realizatorzy - "ma zbliżyć twórców teatru z mniejszych ośrodków w Polsce i Norwegii, a także mieszkańców tych miejscowości, a w prace mają być włączeni przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych".
Wśród zaplanowanych działań są szkolenia, debaty i konsultacje społeczne oraz realizacje artystyczne. Prowadzone będą konsultacje z przedstawicielami mniejszości, a do spektaklu wprowadzone zostaną elementy regionalnej kultury.
Finałem projektu będzie spektakl teatralno-taneczny zrealizowany przez artystów z dwóch krajów. Będzie opierał się o muzykę Fryderyka Chopina, ale - jak podkreślają twórcy - będzie ona zinterpretowana w rytmie tanga. Jak mówił Skibiński, chodzi o przekazanie emocji, ekspresji, ale nie przez słowo, a właśnie przez taniec.
Spektakl będzie wystawiony na czterech scenach w obydwu krajach. Jak zapowiadają twórcy będzie włączał też grupy marginalizowane - zostanie pokazany m.in. osadzonym w areszcie w Hajnówce, dzięki audiodeskrypcji będzie dostępny także osobom niewidomym.
Projekt został dofinansowany z ministerstwa kultury w ramach Programu "Kultura" i grantu norweskiego.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/