Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus rozpocznie w środę w Poznaniu 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Zdaniem krytyków muzycznych to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej w kraju.
W trakcie festiwalu zaplanowano wiele prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Poznańska Wiosna Muzyczna potrwa do soboty, będzie nosić tytuł "Gesty... Kontury..."
Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor organizacyjny festiwalu Paweł Gogołek, na tegoroczną edycję wydarzenia zaproszone zostały uznane, zagraniczne zespoły muzyki współczesnej: Ensemble Aleph z Francji i Radar Ensemble z Niemiec.
Specjalnym wydarzeniem skierowanym do dzieci ma być koncert pt. Lutosławski dla dzieci, podczas którego wykonane zostaną utwory kompozytora przy okazji 100. rocznicy jego urodzin.
"Zespoły te decydują się na wyjątkową rzecz, czyli na prawykonanie utworów u nas, w Polsce. To jest ważne pod względem istoty, obecności festiwalu na arenie międzynarodowej" - powiedział PAP Gogołek.
Do Poznania przyjedzie też niemiecki flecista Erik Drescher. W trakcie festiwalu wykona recital na nowym, jeszcze mało znanym instrumencie - flecie glissandowym. Jak zapowiadają organizatorzy, ma to być pierwszy w Polsce koncert zagrany na tym instrumencie.
Oprócz wykonawców zagranicznych wystąpią w Poznaniu także artyści polscy, m.in. Lutosławski Piano Duo i Baltic Neopolis Quartet.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie Wiosna Młodych, na którą złożą się koncerty i wydarzenia artystyczne skierowane do młodej i najmłodszej publiczności.
Specjalnym wydarzeniem skierowanym do dzieci ma być koncert pt. Lutosławski dla dzieci, podczas którego wykonane zostaną utwory kompozytora przy okazji 100. rocznicy jego urodzin.
Koncertom w ramach Poznańskiej Wiosny Muzycznej towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i spotkania. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
"Ten festiwal muzyki współczesnej potrzebny jest nie tylko Poznaniowi, ale i całej Polsce. Dostrzegają to nie tylko artyści, kompozytorzy, ale też melomani" - powiedział Gogołek.
Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się od 1961 roku. Festiwal został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.
W ramach festiwalu prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. (PAP)
rpo/ abe/