Teatr Horzycy otwiera sezon teatralny 2019/2020 premierą znakomitej sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego – poinformowała PAP specjalistka ds. komunikacji teatru Marta Siwicka. Premiera "Antygony w Nowym Jorku" - w sobotę.
W jednym z wywiadów Janusz Głowacki powiedział: "Moja sztuka to taka komedyjka o rozpaczy". "Każda epoka ma taką tragedię na jaką zasługuje" - dodał.
"+Antygona w Nowym Jorku+ to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność. W pewnym momencie stała się jednym z sześciu najpopularniejszych w USA sztuk teatralnych" - przypomniała Marta Siwicka w informacji o premierze przesłanej PAP.
"Park na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku to przestrzeń życiowych rozbitków, samotnych bezdomnych i ludzi wyrzuconych na margines jednego z najbogatszych miast świata. Są wśród nich emigranci, którym nie udało się spełnić amerykańskiego snu – Portorykanka Anita, Polak Pchełka i Rosjanin Sasza. Za czym tęsknią? O czym marzą?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Reżyser przedstawienia Maciej Marczewski przyznał, że dla niego "najważniejsze w +Antygonie w Nowym Jorku+ są osobiste historie bohaterów". "Ten tekst porusza wiele kwestii społecznych, które są bardzo aktualne. Ja koncentruję się na uniwersalnych problemach tych ludzi, czyli samotności, potrzebie miłości czy potrzebie bycia przydatnym" - wyjaśnił reżyser.
Toruńska inscenizacja pozostanie wierna tekstowi. "Zdecydowałem się na wierną inscenizację +Antygony...+, ponieważ jeśli sztuka jest naprawdę dobrze napisana – a ta jest – to można wiele odkryć po prostu idąc za tym, co niesie sam tekst. Nie trzeba go wtedy łamać, ani zaprzeczać na siłę" – wyjaśnił Marczewski. "Głowacki wiedział, co chciał przekazać i ja się z nim zgadzam, dlatego w sztuce nie ma większych zmian" - dodał.
Scenografię i kostiumy zaprojektowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.
Występują: Joanna Rozkosz (Anita), Paweł Tchórzelski (Pchełka), Michał Marek Ubysz (Policjant) i Bartosz Woźny (Sasza).
Premiera - 28 września o godz. 19 na Scenie na Zapleczu. Kolejne spektakle - 29 września, 1-3, 6 i 8-9 października br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/