Realizacja trzyaktowej komedii Włodzimierza Perzyńskiego, napisanej w 1906 r., będzie debiutem reżyserskim Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Telewizji. Premiera spektaklu „Aszantka” z Pauliną Gałązką w roli tytułowej – 29 kwietnia o godz. 21 w TVP1.
Tytułowa "Aszantka" - to słowo, które wywodzi się od nazwy murzyńskiego plemienia Aszanti, które w XIX w. uchodziło za najbardziej dorodne w Zachodniej Afryce.
"Aszantka", trzyaktowa komedia napisana w 1906 r., bywa przez historyków literatury zaliczana do najlepszych sztuk Włodzimierza Perzyńskiego. Prof. Julian Krzyżanowski określił ją nawet mianem "jedynej polskiej komedii na temat półświatka, roszczącej sobie prawo do dzieła klasycznego".
Jak dotąd, w Teatrze Telewizji sztukę Włodzimierza Perzyńskiego wystawiano trzykrotnie: w 1966 r. zrealizował ją Stanisław Brejdygant, w 1987 r. wyreżyserował ją Ignacy Gogolewski, a w 1994 r. - Andrzej Łapicki (realizacja telewizyjna - Anna Minkiewicz). Obecna realizacja telewizyjna jest debiutem reżyserskim Jarosława Tumidajskiego w Teatrze TVP.
"Osiemnastoletnia Władka – centralna postać komedii Włodzimierza Perzyńskiego ma w sobie coś z +dzikuski+. Łączy czar egzotyki z manierami warszawskiego półświatka. To właśnie ją poznaje młody obywatel ziemski Edmund Łoński, prowadzący hulaszczy tryb życia. Dziewczyna o niecodziennej urodzie skłonna jest zostać utrzymanką Łońskiego. Z czasem jednak ten aranżowany układ przemieni się, przynajmniej w oczach Edmunda, w związek. Niedopasowanie partnerów, ich potrzeb i oczekiwań doprowadza do tragicznego finału" - czytamy na stronie Teatru Telewizji.
"Perzyński opisuje rzeczywistość, w której pieniądze i szybka satysfakcja stały się podstawowymi wartościami. +Aszantka+ to także, a może przede wszystkim, opowieść o tym, jak pożądanie zastąpiło miłość – pozornie..., bo potrzeby bliskości i miłości nie da się zagłuszyć" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.
Scenariusz telewizyjny sporządził Jarosław Tumidajski. Scenografię zaprojektowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, a kostiumy - Krzysztof Łoszewski. Zdjęcia zrealizował Piotr Bernat. Muzykę skomponował Stefan Wesołowski.
W spektaklu występują: Paulina Gałązka (Władka – Aszantka), Marcin Przybylski (Edmund Łoński), Arkadiusz Janiczek (Baron Kręcki), Artur Żmijewski (Bratkowski), Szymon Mysłakowski (Romowski), Antoni Królikowski (Franek), Katarzyna Dąbrowska (Viola), Magdalena Warzecha (Gosposia), Mirosław Zbrojewicz (Dyrektor) i Henryk Łapiński (służący Jan).
Jarosław Tumidajski (ur. w 1980 r.) studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest też absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
Zadebiutował w 2004 r. podczas I edycji Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt "Nocnym autobusem" Michała Walczaka, a spektakl ten wszedł później do repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zrealizował: "G®upę Laokoona" Tadeusza Różewicza (2007), "Onych" Stanisława Ignacego Witkiewicza (2008), "Pana Tadeusza" wg Adama Mickiewicza (2011), "Wyspę niczyją. Mapping" wg własnego scenariusza (2012), "Akt równoległy" Dereka Benfielda (2014) i "Uwiedzonych" (2016).
Ponadto wyreżyserował m.in. "Świętą Joannę szlachtuzów" Bertolta Brechta (Teatr Miejski w Gdyni, 2008 oraz Teatr Nowy w Łodzi, 2011), "Trans-Atlantyk" wg Witolda Gombrowicza (Wrocławski Teatr Współczesny, 2010), "Stop the Tempo!" Gianiny Carbunariu (Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, 2015), "Bucharest Calling" (Teatr Współczesny w Warszawie, 2016) i "Czas barbarzyńców" (Teatr Współczesny w Warszawie, 2017).
Jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego – za reżyserię "G®upy Laokoona" (2008) oraz "Onych" i "Świętej Joanny szlachtuzów" (2009). Otrzymał nagrodę na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Talia" za reżyserię "Czerwonych komet" Andreasa Sautera i Bernharda Studlara w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie (2008).
Na początku 2019 r. wyreżyserował "Trzecią pierś" Ireneusza Iredyńskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Jego przedstawienia były prezentowane na festiwalach w kraju (m.in. Wybrzeże Sztuki, Boska Komedia, Różewicz Open Festiwal, Kaliskie Spotkania Teatralne) i za granicą (Hiszpania, Francja, Rosja, Ukraina).
Premiera "Aszantki" - 29 kwietnia o godz. 21.00 w TVP1. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/