Cykl „Klechdy sezamowe” Bolesława Leśmiana to perły poezji. Zapraszamy widzów do udziału w grze wyobraźni - mówi PAP dyrektor Teatru Lalka w Warszawie Jarosław Kilian, zapowiadając zaplanowaną na sobotę premierę „Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze”.
"Pomysł na wystawienie baśni z cyklu +Klechdy sezamowe+ ma swoje źródło w naszych warsztatach, które przez cały zeszły rok prowadziliśmy we współpracy z Zamkiem Królewskim na rewelacyjnej wystawie dywanów i kilimów ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian" - powiedział Kilian, wyjaśniając, że "to jest dar, który Teresa Sahakian przekazała Polsce". "To wspaniała kolekcja, wyróżniająca się na tle zbiorów europejskich" - ocenił dyrektor Teatru Lalka.
Wyjaśnił, że aktorzy jego teatru zostali zaproszeni, by "Klechdy sezamowe" pokazywać pośród orientalnych dywanów na wystawie. "Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki razem ze swoim synem Kajetanem Pałęckim, wiolonczelistą, i Anielą Blachurą, skrzypaczką, przygotowali taki cykl warsztatowy" - przypomniał.
"+Klechdy sezamowe+, nie waham się powiedzieć, są perłami poezji. W tych swoich wersjach +Baśni z tysiąca i jednej nocy+, które wchodzą w skład +Klechd+, Leśmian ukrył tę poezję w prozie" - mówił. "Ale to jest proza poetycka i pokazuje w pełni kunszt i metafizyczność poezji Leśmiana" - podkreślił Kilian.
"Razem z Aleksandrą Rembowską jestem współadaptatorem tych baśni. A wybraliśmy cztery z sześciu zamieszczonych w tomie" - mówił. "Właściwie zabiegi adaptacyjne były tylko pewnym skrótem Leśmianowskiej narracji i jego dialogów. I obok kilku piosenek, związanych z Leśmianem, cała reszta to są słowa, które napisał ten wybitny poeta" - powiedział.
Dyrektor Teatru Lalka zaznaczył, że od strony teatralnej przedstawienia "będą wyglądały skromnie, ale może efektownie". "Zapraszamy widzów do udziału w grze wyobraźni, ponieważ lalki są zrobione z poduszek, ze skrawków orientalnych materii, z chwostów od dywanów. W ten sposób, za pomocą bardzo skromnych środków, przedstawiamy te wspaniałe opowieści w swego rodzaju +domowym teatrzyku+" - mówił. "Mamy przy okazję nadzieję, że będzie to rodzaj warsztatów dla dzieci, które mają je zainspirować do robienia teatru w domu, do opowiadanie tych historii po swojemu przy pomocy przedmiotów codziennego użytku. Bo obrus może stać się morzem, a waza - okrętem" - wyjaśnił Kilian.
Zapowiedział, że po styczniowej premierze "Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze", w lutym odbędzie się premiera "Baśni o Aladynie i o lampie cudownej". "W kwietniu, a może jeszcze w marcu pojawi się +Ali-Baba i czterdziestu zbójców+, a na zakończenie cyklu tych minipremier pokażemy +Baśń o rumaku zaklętym+" - zaznaczył, dodając, że w spektaklach muzyka skomponowana przez Grzegorza Turnaua grana będzie na żywo.
"+Klechdy sezamowe+ Bolesława Leśmiana zachwycają kolejne pokolenia pięknem oryginalnego języka i poetycką aurą opowiadania. Ich autor, zainspirowany baśniami arabskimi, postanowił opowiedzieć je na nowo nadając im własny, niepowtarzalny styl: +Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac…+" - napisano na stronie Teatru Lalka.
Jak wyjaśniono, "z historii o Parysadzie i ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że urodziwa, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada stała się mądrą i dzielną dziewczyną oraz jakich cudów dokonał tajemniczy ptak Bulbulezar". "Zapraszamy dzieci i ich rodziców do Teatru Lalka, by wspólnie z nami wyruszyli w zaczarowaną podróż +drogą dziwną i zaklętą sennym zielem porośniętą, drogą ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…+" - czytamy w zapowiedzi.
"Klechdy sezamowe" powstały w trakcie pobytu Leśmiana z rodziną we Francji, w 1911 r. Poeta intensywnie nad nimi pracował, co tak opisywał w liście do Zenona Miriama Przesmyckiego: "w Paryżu teraz mgły i deszcze. Z nikim się tu nie widuję, bo nie mam czasu. Piszę tak dużo, żem nigdy tyle nie pisał. Wkrótce się do dramatu zbiorę. Prócz tego drugi tom poezji chcę dla Mortkowicza przygotować. Mam od niego kilka zamówień (bajki arabskie, książka oryginalna dla dzieci i przekład De Costera) i to mi też dużo czasu zabiera". pojawiały się na rynku dzięki wydawnictwu Mortkowicza pod koniec 1912 r. jako "książka na gwiazdkę".
Reżyseria - Aneta Jucejko-Pałęcka. Scenografię i lalki zaprojektował Jarosław Kilian. Autorem muzyki i opracowania muzycznego jest Grzegorz Turnau.
Występują: Aneta Jucejko-Pałęcka, Wojciech Pałęcki oraz Aniela Blachura (skrzypce) i Kajetan Pałęcki (wiolonczela).
Premiera "Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" - 14 stycznia o godz. 16 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 17-18 i 22 stycznia.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/