Kilkanaście etiud amatorów złożyło się na dokumentalny film o Bydgoszczy, którego premiera odbyła się w niedzielę. Zrealizowano go w ramach międzynarodowego projektu "Od świtu do zmierzchu", w którym uczestniczą różne miasta na świecie.
Bydgoszcz jest jedynym polskim miastem, które dotychczas wzięło udział w projekcie "Od świtu do zmierzchu".
Zgodnie z założeniami projektu, dokumentalny portret Bydgoszczy powstał jednego dnia - od świtu do zmierzchu. Prawie godzinny obraz pokazuje m.in. kominiarza przy pracy, występ studiującego w mieście młodego pianisty z Chin, kajakarki na Brdzie, sceny z życia Romów, dyskutujących grabarzy i sędziwego bydgoszczanina, który skatalogował 22 tysiące obejrzanych przez siebie filmów.
Film o Bydgoszczy jest pokłosiem zeszłorocznej edycji projektu, w której uczestniczyły również trzy stolice - Erywań (Armenia), Kiszyniów (Mołdawia) i Tbilisi (Gruzja).
W większości miast dokumenty były tworzone przez studentów miejscowych szkół filmowych. W Bydgoszczy, gdzie nie takiej uczelni, na przełomie października i listopada zorganizowano warsztaty dla chętnych. Zgłosiło się ponad 40 osób. Uczestnikami warsztatów opiekowali się bydgoscy filmowcy dokumentaliści Maciej Cuske i Marcin Sauter, a w zajęciach uczestniczyli wybitni dokumentaliści. Do realizacji zakwalifikowano około 25 pomysłów, a najlepsze zrealizowane etiudy zakwalifikowano do filmy.
Bydgoszczanie będą mogli obejrzeć film o swoim mieście, a także o Erywaniu, Kiszyniowie i Tbilisi podczas pokazów w kinach. Filmy zostaną wyemitowane również w TVP 2.
We wcześniejszej edycji "Od świtu do zmierzchu" powstały filmy o Mińsku, Kijowie, Moskwie, Pekinie i Tokio.
Producentem dokumentalnego filmu o Bydgoszczy jest miejscowe Miejskie Centrum Kultury. (PAP)
rau/ ls/
PAP SA Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, foto