Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2016

Premiera opery "Macbeth" Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Premierę opery "Macbeth" Giuseppe Verdiego zaprezentuje w piątek Teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl powstał we współpracy z belgijskim teatrem La Monnaie /De Munt z Brukseli.

Kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura, reżyserem jest Olivier Fredj. Jako Macbeth wystąpi Dario Solari, w roli Lady Macbeth zaprezentuje się Kristina Kolar, jako Banco wystąpi Rafał Korpik.

Realizatorzy spektaklu podkreślają, że „Macbeth” uchodzi za pierwszą wielką operę w dorobku Verdiego. To krwawa opowieść o ambicji i władzy, która, sprawowana w niewłaściwy sposób, obraca się przeciwko temu, kto ją dzierży.

„+Macbeth+ jest pierwszą operą Verdiego, którą uważam za naprawdę +verdiowską+.  Macbeth nie jest tenorem, ale barytonem, co jest rzeczą specjalną, bo normalnie w operach XIX w. piękny tenor zakochuje się w pięknym sopranie – tu mamy coś innego” – powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu Gabriel Chmura.

Jak dodał, muzyka włoskiego kompozytora podkreśla mroczny charakter tragedii Williama Szekspira. „To nie jest piękna opera -  to jest rzecz o morderstwie” – stwierdził.

We wrześniu wspólna produkcja opery w czterech aktach  miała swoją premierę w La Monnaie/De Munt w Brukseli. „Odnieśliśmy triumf, było to bardzo dobrze odebrane, krytycy byli przychylni – mam nadzieję, że w Poznaniu będzie tak samo” –powiedział Gabriel Chmura.

Inscenizacja dzieła Giuseppe Verdiego z librettem Francesca Marii Piave jest kolejnym efektem współpracy Teatru Wielkiego w Poznaniu z belgijską operą. W poprzednim sezonie wspólnie zrealizowano operę "Jenufa" Leosa Janacka w reżyserii Alvina Hermanisa. Współtworzenie spektaklu opiera się między innymi na wzajemnym wsparciu w przygotowaniu scenografii – w Brukseli powstają kostiumy, a w warsztatach Teatru Wielkiego dekoracje. (PAP)

rpo/  itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL