Premiera przedstawienia "Quanta" w reż. Łukasza Twarkowskiego zainauguruje w piątek 85. sezon artystyczny w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) Wioletta Łabuda-Iwaniak.
Jak wyjaśniono, "twórca, który rozpoczynał swoją karierę reżyserską na scenie Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego, dzisiaj jest jednym z najbardziej rozchwytywanych za granicą polskich reżyserów". "W spektaklu +Quanta+ wraz z Joanną Bednarczyk – autorką sztuki, twórca zagłębia się w fizykę kwantową" - napisano.
"Spektakle Łukasza Twarkowskiego pokazywane były na najważniejszych festiwalach i scenach Europy, tylko w ciągu ostatniego roku można było je zobaczyć w Paryżu, Hamburgu, Rydze, Wilnie, Atenach, Brnie i w Warszawie. W swoich multimedialnych realizacjach artysta łączy teatr i sztuki wizualne. Istotnym elementem jego twórczości jest eksploracja możliwości i ograniczeń teatru jako medium i narzędzia komunikacji" - czytamy w przesłanej informacji.
Przypomniano, że "Instytut Adama Mickiewicza, promujący polską kulturę na scenie światowej, wspiera artystę już od kilku lat". Jak tłumaczy wicedyrektorka IAM Olga Brzezińska: "Awangarda teatralna to ważna część polskiego dziedzictwa kulturalnego". "Prace Łukasza Twarkowskiego, choć wchodzą w dyskusje z różnymi nurtami sztuk performatywnych, cechuje wysoki poziom nowatorstwa. Zaskakuje rozwiązaniami formalnymi, sposobem ujęcia tematyki, przesłaniem. Nie mam wątpliwości, że to sztuka na miarę naszych czasów i dlatego warto ją oglądać, dyskutować i wspierać" - oceniła Brzezińska.
Wyjaśniono, że Łukasz Twarkowski współpracuje z Litewskim Narodowym Teatrem Dramatycznym nie po raz pierwszy. "W 2017 r. pierwsza zagraniczna realizacja polskiego reżysera pt. +Lokis+ otworzyła 78. sezon w wileńskim teatrze. Spektakl zdobył wtedy aż cztery Złote Krzyże Sceniczne – najważniejsze litewskie nagrody teatralne. W 2020 r. w Wileńskim Klasterze Filmowym odbyła się premiera +Respubliki+, realizowanej przez reżysera z międzynarodowym zespołem. Był to drugi spektakl artysty, który powstał we współpracy z LNTD" - napisano.
"Tym razem reżyser skupia się na fizyce kwantowej i ponownie chce zaangażować wszystkie zmysły widzów. +Nie interesuje mnie to, co dzieje się na scenie, interesuje mnie to, co dzieje się w głowach widzów. Dlatego używamy hybrydowej metody teatralnej, łącząc różne środki – design dźwięku, muzykę, ścieramy granice między projekcjami wideo, kinem, grą na żywo i choreografią, aby stworzyć wyjątkowe doświadczenie, znaleźć wyjątkowy język, który nie będzie prezentował scenariusza, nie będzie opowiadał historii, ale będzie działał na płaszczyznach sensorycznych" - wyjaśnił twórca, cytowany w przesłanej PAP informacji.”
Jak wyjaśniono, "w przedstawieniu +Quanta+ widzowie zostaną przeniesieni do Szwajcarii okresu międzywojennego, gdzie w hotelu położonym w górach, w ciągu doby dzieją się bardzo dziwne rzeczy". "Fizyczne właściwości przestrzeni i czasu zostają zakłócone. Zakłócenie udziela się również gościom hotelu – naukowcom zajmującym się fizyką kwantową, artystom i innym. Coś zaczyna zmieniać się w ich pamięci, postawach, emocjach, pragnieniach. Nikt nie rozumie, co się dzieje" - czytamy o akcji przedstawienia.
"Fizyka kwantowa jest bardzo interesująca, ponieważ wymaga abyś zaczął myśleć inaczej, żebyś zapomniał o wszystkim, co wiedziałeś o fizyce. Kiedy człowiek zaczyna myśleć o fizyce kwantowej, uważa, że jest ona po prostu niemożliwa, ponieważ opiera się na sprzecznościach, nie ma tu logiki. Niemniej jednak można odkryć, jaka jest piękna, ponieważ pozwala uwierzyć w wolną wolę" - powiedział Łukasz Twarkowski.
Więcej informacji o spektaklu znaleźć można na stronach: www.iam.pl oraz www.teatras.lt.
Sztukę "Quanta" Joanny Bednarczyk z języka polskiego na język litewski przetłumaczył Vyturys Jarutis. Reżyseria - Łukasz Twarkowski. Scenografię do spektaklu stworzył Fabien Lédé. Autorem projekcji wideo jest Jakub Lech. Kostiumy zaprojektowała Svenja Gassen. Muzykę skomponował Lubomir Grzelak. Za reżyserię światła odpowiada Eugenijus Sabaliauskas. Choreografię opracował Paweł Sakowicz. Sztukę Joanny Bednarczyk z języka polskiego na język litewski przetłumaczył Vyturys Jarutis.
W spektaklu wystąpią: Vainius Sodeika, Nele Saviczenko, Rytis Saladzius, Airida Gintautaite, Rasa Samuolyte, Algirdas Dainaviczius, Martynas Nedzinskas, Gediminas Rimeika, Rimante Valiukaite, Arunas Vozbutas, Aiste Zabotkaite i Marius Czizauskas.
Koproducentem przedstawienia jest Instytut Adama Mickiewicza.
"Quanta" powstaje także we współpracy z Onassis Culture Athens (w październiku planowane są pokazy spektaklu w stolicy Grecji), oraz z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie, Teatrem De Singel w Antwerpii oraz Narodowym Teatrem w Brnie (Czechy). Produkcję przedstawienia wsparło Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej.
Premiera "Quanta" - 13 września na Dużej Scenie Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie. Kolejne przedstawienie - 14 września. odbędzie się na Dużej Scenie 13 i 14 września 2024 r.(PAP)
gj/ dki/