Kultura i sztuka po 1989 roku

12.03.2019

Premiera spektaklu „Kichot” we Wrocławskim Teatrze Lalek

Plakat spektaklu „Kichot” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Źródło: Wrocławski Teatr Lalek Plakat spektaklu „Kichot” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Źródło: Wrocławski Teatr Lalek

O niezłomności głównego bohatera w dążeniu do celu opowiada spektakl „Kichot” w reżyserii Joanny Gerigk. Premiera spektaklu będącego adaptacją powieści Miguela Cervantesa odbędzie się w sobotę we wrocławskim Teatrze Lalek.

Spektakl w reżyserii Joanny Gerigk skierowany jest zarówno do młodzieży, jak i widzów dorosłych.

„Zawsze chciałam się zmierzyć z trudnym zadaniem zaadaptowania fragmentu tej powieści. Tak naprawdę można by zrobić dziesięć spektakli na jej podstawie i każdy byłby trochę o czymś innym” - mówiła reżyserka podczas próby medialnej. Jak podkreśliła, historia don Kichota z Manczy Miguela de Cervantesa jest wciąż aktualna.

„Jest jednak zasadnicza różnica między mną a Cervantesem w spojrzeniu na głównego bohatera. Cervantes się z niego natrząsa, ja traktuję go poważnie” - powiedziała reżyserka, tłumacząc, że spektakl będzie poniekąd obroną don Kichota. „Stawiam w nim tezę, że don Kichot nie jest szalony i mam na to dowody w powieści. Główny bohater zmienia swoją tożsamość i wyrusza w świat. Od początku do końca realizuje plan, aby wskrzesić dawne rycerstwo i jest to jego świadoma decyzja” – tłumaczyła Gerigk.

Jak dodała, to właśnie w tym dążeniu do celu tkwi niezłomność głównego bohatera. „I być może w tym jest także upatrywane jego szaleństwo. Don Kichot tak bardzo wierzy w coś, tak bardzo się tego trzyma i nie ma przy tym w zasadzie żadnych wątpliwości” – powiedziała reżyserka.

Zarówno muzyka jak i scenografia są inspirowane epoką średniowiecza. W spektaklu usłyszymy utwory inspirowane dawną muzyką hiszpańską, lutnię i violę da gamba, a także tradycyjny śpiew nawiązujący do świeckiej i religijnej muzyki renesansu. Na scenie zobaczymy ponad czterdzieści drewnianych lalek, animowanych przez pięciu aktorów lalkarzy.

Dyrektor artystyczny Teatru Lalek Jakub Krofta poinformował, że w maju 2020 r. spektakl zostanie pokazany w Czechach na festiwalu Jihoceskeho Divadla SONDA. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL