Kultura i sztuka po 1989 roku

29.01.2018

Premiera spektaklu "Miny polskie" w Teatrze Polskim w poniedziałek

"Miny polskie". Źródło: Teatr Polski "Miny polskie". Źródło: Teatr Polski

Premierę "Min polskich" zaprezentuje w poniedziałek Teatr Polski w Warszawie. Według reżysera spektaklu i współautora scenariusza Mikołaja Grabowskiego sztuka ma skłonić widzów do refleksji, w jakim miejscu znajduje się obecnie polskie społeczeństwo.

"Miny polskie" to opowieść o schematach i konwenansach od wieków organizujących życie narodowe Polaków i współtworzących porter zbiorowości. Scenariusz autorstwa Grabowskiego i Tadeusza Nyczka oparto na "Wyzwoleniu" i "Legionie" Stanisława Wyspiańskiego, "Opisie obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza, "Pamiątkach Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Dziennikach", "Ferdydurke", "Operetce" i "Ślubie" Witolda Gombrowicza, a także na podręczniku dla aktorów pt. "Mimika" Wojciecha Bogusławskiego.

Jak powiedział PAP Grabowski, spektakl jest szukaniem odpowiedzi na pytanie, czy stosując od lat te same obrzędy i obyczaje Polacy "nie rozregulowują dzisiejszej rzeczywistości". "Kitowicz, Gombrowicz i Wyspiański przekazali nam pewien obraz rzeczywistości, który my nazwiemy minami. Chciałbym, aby zderzyły się one na scenie, żebyśmy mogli przeglądać się w tej przeszłości i stwierdzić, czy te miny jeszcze w nas siedzą, czy są dobre, czy należy je korygować albo pogrzebać. Historia jest nauką, z której nie za bardzo wyciągamy dobre wnioski" – podkreślił.

Jak dodał, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to "dobry moment do refleksji na temat aktualnego stanu polskiego społeczeństwa". „Nie chodzi tylko o to, żeby świętować, ale przy okazji rocznicy uzyskać refleksję dla samego siebie - w jakim miejscu się dzisiaj znajdujemy i czy naprawdę jesteśmy na dobrej drodze" - powiedział Grabowski. "Forma spektaklu jest ironiczna. Nie chcę straszyć Polaka tymi minami. Wolę, żeby widz wyszedł i pomyślał sobie: +przeglądam się w XVIII wieku i widzę, że właściwie nic się nie zmieniło+" – wyjaśnił.

W przedstawieniu występują: Maksymilian Rogacki, Jan Peszek, Joanna Halinowska, Anna Cieślak, Krystian Modzelewski, Paweł Krucz, Jerzy Schejbal, Maja Barełkowska, Ewa Makomaska, Izabella Bukowska-Chądzyńska, Natalia Sikora, Piotr Cyrwus, Antoni Ostrouch, Wojciech Czerwiński, Marta Alaborska, Tomasz Błasiak, Eliza Borowska i Grzegorz Mielczarek.

Spektakl dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Kolejne przedstawienia odbędą się 30, 31 stycznia oraz 13, 14 i 15 marca.

Mikołaj Grabowski jest reżyserem, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz pedagogiem. Ukończył studia aktorskie i reżyserskie w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1981-82 był dyrektorem naczelnym i artystycznym w poznańskim Teatrze Polskim, a od 1982 r. pełnił tę samą funkcję w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, które zajmował do 1985 r. Od roku 1997 wspólnie z Krzysztofem Jasińskim kierował krakowskim Teatrem Stu.

W latach 1999–2002 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi, a w 2002 r. objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i kierował nim do końca 2012 r. Grabowski wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli teatralnych oraz telewizyjnych. Znany jest również z ról filmowych, występował m.in. w "Karierze Nikosia Dyzmy", "Pręgach". W filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" zagrał kardynała Josepha Ratzingera.

autor: Daria Porycka

edytor: Paweł Tomczyk

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL