Premierę "Min polskich" zaprezentuje w poniedziałek Teatr Polski w Warszawie. Według reżysera spektaklu i współautora scenariusza Mikołaja Grabowskiego sztuka ma skłonić widzów do refleksji, w jakim miejscu znajduje się obecnie polskie społeczeństwo.
"Miny polskie" to opowieść o schematach i konwenansach od wieków organizujących życie narodowe Polaków i współtworzących porter zbiorowości. Scenariusz autorstwa Grabowskiego i Tadeusza Nyczka oparto na "Wyzwoleniu" i "Legionie" Stanisława Wyspiańskiego, "Opisie obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza, "Pamiątkach Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Dziennikach", "Ferdydurke", "Operetce" i "Ślubie" Witolda Gombrowicza, a także na podręczniku dla aktorów pt. "Mimika" Wojciecha Bogusławskiego.
Jak powiedział PAP Grabowski, spektakl jest szukaniem odpowiedzi na pytanie, czy stosując od lat te same obrzędy i obyczaje Polacy "nie rozregulowują dzisiejszej rzeczywistości". "Kitowicz, Gombrowicz i Wyspiański przekazali nam pewien obraz rzeczywistości, który my nazwiemy minami. Chciałbym, aby zderzyły się one na scenie, żebyśmy mogli przeglądać się w tej przeszłości i stwierdzić, czy te miny jeszcze w nas siedzą, czy są dobre, czy należy je korygować albo pogrzebać. Historia jest nauką, z której nie za bardzo wyciągamy dobre wnioski" – podkreślił.
Jak dodał, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to "dobry moment do refleksji na temat aktualnego stanu polskiego społeczeństwa". „Nie chodzi tylko o to, żeby świętować, ale przy okazji rocznicy uzyskać refleksję dla samego siebie - w jakim miejscu się dzisiaj znajdujemy i czy naprawdę jesteśmy na dobrej drodze" - powiedział Grabowski. "Forma spektaklu jest ironiczna. Nie chcę straszyć Polaka tymi minami. Wolę, żeby widz wyszedł i pomyślał sobie: +przeglądam się w XVIII wieku i widzę, że właściwie nic się nie zmieniło+" – wyjaśnił.
W przedstawieniu występują: Maksymilian Rogacki, Jan Peszek, Joanna Halinowska, Anna Cieślak, Krystian Modzelewski, Paweł Krucz, Jerzy Schejbal, Maja Barełkowska, Ewa Makomaska, Izabella Bukowska-Chądzyńska, Natalia Sikora, Piotr Cyrwus, Antoni Ostrouch, Wojciech Czerwiński, Marta Alaborska, Tomasz Błasiak, Eliza Borowska i Grzegorz Mielczarek.
Spektakl dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Kolejne przedstawienia odbędą się 30, 31 stycznia oraz 13, 14 i 15 marca.
Mikołaj Grabowski jest reżyserem, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz pedagogiem. Ukończył studia aktorskie i reżyserskie w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1981-82 był dyrektorem naczelnym i artystycznym w poznańskim Teatrze Polskim, a od 1982 r. pełnił tę samą funkcję w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, które zajmował do 1985 r. Od roku 1997 wspólnie z Krzysztofem Jasińskim kierował krakowskim Teatrem Stu.
W latach 1999–2002 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi, a w 2002 r. objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i kierował nim do końca 2012 r. Grabowski wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli teatralnych oraz telewizyjnych. Znany jest również z ról filmowych, występował m.in. w "Karierze Nikosia Dyzmy", "Pręgach". W filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" zagrał kardynała Josepha Ratzingera.
autor: Daria Porycka
edytor: Paweł Tomczyk
dap/ pat/