Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2018

Premiera „Traviaty” 7 grudnia w Operze Śląskiej

Premiera „Traviaty” Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego odbędzie się 7 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu (Śląskie). Kierownictwo muzyczne sprawuje Bassem Akiki.

Libretto jest oparte na znanej powieści Aleksandra Dumasa (syna) "Dama kameliowa". Dzieje kurtyzany Violetty, znajdującej po raz pierwszy w życiu prawdziwą miłość i odtrąconej, a jednocześnie śmiertelnie chorej, poruszają publiczność operową od momentu premiery, która miała miejsce w 1853 r.

Swoją wersję słynnego dzieła Michał Znaniecki przeniósł z XIX-wiecznych salonów do świata mody i celebrytów. Główna bohaterka, Violetta Valery (Traviata), to szefowa wielkiego magazynu.

"Szukałem zawodu czy też pozycji społecznej, która kojarzy się z zasadą: wszystko na sprzedaż. Musiała to być osoba mająca wpływ na wiele rzeczy, mimo że nie ma tak naprawdę wielu zdolności" - powiedział we wtorek reżyser Michał Znaniecki.

"Początek +Traviaty+ to muzyka pełna radości i beztroski. Leje się szampan, zabawa trwa. Tak jest zarówno w salonie u Violetty, jak i później na balu u jej przyjaciółki Flory - w wersji reżyserskiej Michała Znanieckiego to pokazy mody. Ale już rozmowa Violetty z Germontem, ojcem jej ukochanego w drugim akcie, potem rozstanie z ukochanym Alfredem, a w końcu śmierć Traviaty, to warstwa przepełniona tragizmem" - powiedział kierownik muzyczny przedsięwzięcia Bassem Akiki.

Autorem scenografii jest Luigi Scoglio, za choreografię odpowiadają Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak, za kostiumy - Joanna Medyńska. W roli Violetty Valery zobaczymy Joannę Woś i Marcelinę Beucher, jej ukochanego Alfredo Germonta zagrają Andrzej Lampert i Maciej Komandera. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL